Jestes 41036934 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-03-15
Pościgać się w szerszym gronie

Puchar Polski MTB w Ustroniu

Paula Gorycka wygrała w sezonie 2012 wszystkie najważniejsze zawody XC w Polsce. Anna Szafraniec (miejsce drugie), Magdalena Sadłecka (miejsce trzecie). Z lewej Andrzej Nowiński, główny organizator Pucharu Polski MTB w Ustroniu, z prawej Krzysztof Pieczka - prezes JBG-2.

– Pościgać się w szerszym gronie - oto marzenie Pauli Goryckiej (4 F e-Vive Racing Team), znakomitej polskiej zawodniczki MTB, która w minioną sobotę wygrała w Ustroniu zawody XC w ramach Pucharu Polski MTB.

Paula Gorycka swe słowa o tym, by pościgać się w szerszym gronie, polskim gronie, wypowiedziała na podium. Obok niej stały Anna Szafraniec i Magdalena Sadłecka, obie CCC Polkowice. Pani Ania zajęła drugie miejsce, Pani Magdalena trzecie.

Kobiety elity miały do pokonania 6 rund o długości prawie 3000 metrów każda. Na starcie zabrakło Mai Włoszczowskiej i Aleksandry Dawidowicz, które we Włoszech przygotowują się do Igrzysk Olimpijskich w Londynie.

Po starcie najszybciej ruszyła Magda Sadłecka, za nią jechała Anna Szafraniec, Paula Gorycka plasowała się na trzecim miejscu. Nie będę z aptekarską dokładnością określał miejsca, gdzie nastąpiła zmiana na prowadzeniu, ale mniej więcej w połowie wyścigu Paula Gorycka wysunęła się na miejsce pierwsze i ten wyścig w Ustroniu wygrała. Podobnie było 5 maja w Żerkowie (Wielkopolska), podczas pierwszej edycji Pucharu Polski MTB 2012, gdzie też rozpoczynała jazdę na trzecim miejscu, by ostatecznie zwyciężyć.

Elita kobiet - wyniki
1. Paula Gorycka (4F e-Vive Racing Team) - 01:16;47
2. Anna Szafraniec (CCC Polkowice) - 01:17:08, strata 21 sekund
3. Magdalena Sadłecka (CCC Polkowice) - 01:18:00, strata 1.13 min.

Paula Gorycka piątego listopada 2012 roku ukończy 22 lata. Przed dwoma laty z Kanady (Mistrzostwa Świata MTB) wróciła z medalem brązowym w kategorii U-23, w tym roku z Moskwy (ME MTB) też przywiozła medal - srebrny. I jakby nie patrzeć, w tym roku wygrała trzy najważniejsze wyścigi XC w kraju: w Kielcach zdobyła tytuł mistrzyni Polski, w Żerkowie i Ustroniu wygrała edycje Pucharu Polski MTB.

Paula Gorycka nie jedzie do Londynu, nie będzie reprezentować naszego kraju na Igrzyskach Olimpijskich. Ale mogę założyć się o duże pieniądze, że będzie obecna 19 sierpnia w Jeleniej Górze (Maja Włoszczowska MTB Race), by sobie i innym coś wielce udowodnić.

Monika Żur, Andrzej Piątek i Paula Gorycka. Ustroń, 14 lipca 2012.

A za rok chciałaby w Ustroniu, pięknym miejscu Polski, gdzie mieszka rodzina Jacka, Adriana i Piotra Brzozków, pościgać się w szerszym gronie. Jeśli dobrze odczytuję dyplomatyczne słowa Pauli Goryckiej z podium, w przyszłym sezonie chciałaby sie ścigać na zboczu Wielkiej Czantorii ze wszystkimi bez wyjątku najważniejszymi polskim zawodniczkami MTB.

Piotr Kurek

Opinia Andrzeja Piątka

- Podobnie jak podczas Mistrzostw Polski w Kielcach, tak i w Ustroniu kibice czekali na konfrontację najlepszej w tym roku na krajowym podwórku Pauli Goryckiej z Mają Włoszczowską i Aleksandrą Dawidowicz. Niestety kolejny raz się nie doczekali. Szkoda. A przecież terminy MP i Pucharów Polski były ustalone pod kadrę narodową przez Marka Galińskiego. Mimo braku olimpijek poziom sportowy wyścigu był bardzo wysoki. Poza zwycięstwem Pauli, mnie bardzo cieszy postawa Moniki Żur. Przez cały wyścig jechała w ścisłej czołówce. Na mecie niewiele straciła do starszych, dużo bardziej utytułowanych koleżanek Anny Szafraniec i Magdaleny Sadłeckiej, a przecież to dopiero jej pierwszy sezon w kategorii młodzieżowej. Paula i Monika to niewątpliwie przyszłość polskiego kolarstwa górskiego.