R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 38760260 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2022-10-03
Weronika Rybarczyk i Marek Konwa
akademickimi mistrzami Polski

 

Przesieka gościła studentów - kolarzy górskich


Ruszyli studenci. Na czele Sebastian Swat z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.
Fot. Piotr Najdek

Przez weekend 25 - 27 maja Przesieka gościła studentów z całego kraju rywalizujących w ramach Akademickich Mistrzostw Polski w kolarstwie górskim. Na zawodników czekała wyjątkowo wymagająca trasa, będąca kwintesencją XC - strome podjazdy i trudne technicznie zjazdy porządnie zmęczyły nawet najbardziej wytrawnych górali. Mistrzostwo Polski wśród studentów wywalczyli Marek Konwa i Weronika Rybarczyk.

Na trzy dni malowniczą Przesiekę znajdującą się w sercu Karkonoszy wypełnili kolarze reprezentujący uczelnie z całego kraju. Na starcie stanęło prawie 180 zawodników i ponad 70 zawodniczek. Biorąc pod uwagę niewielkie rozmiary miejscowości - widoczni byli wszędzie, co pomogło stworzyć niezwykłą atmosferę. Jak podkreśla Grzegorz Miedziński, organizator AMP, zawodnicy mieli okazję zweryfikować swoje umiejętności techniczne oraz kondycję w tym sezonie, a trasa była ułożona tak, by każdy znalazł coś dla siebie.

W sobotę każdy z uczestników zmierzyć się musiał z czasówką. Do pokonania była jedna runda licząca około 6 kilometrów. Czasy uzyskane przez poszczególnych zawodników i zawodniczki decydowały o ustawieniu na starcie wyścigu głównego rozgrywanego następnego dnia. Wśród kobiet pętlę najszybciej pokonała Weronika Rybarczyk (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu) finiszując z czasem 23:13 min. Ewelina Szybiak (Uniwersytet Rzeszowski) i Natalia Jędrzejczyk (Uniwersytet Szczeciński) zdobyły drugi i trzeci czas, o 1,5 i 2,5 minuty za Rybarczyk.

W konkurencji mężczyzn szans rywalom nie pozostawił Marek Konwa (Wszechnica Świętokrzyska w Kielcach) wpadając na metę z czasem 16:08 min.. Minutę dłużej jechał jego uczelniany kolega Kornel Osicki, a trzeci czas, o pół minuty gorszy od Osickiego, wywalczył Piotr Kurczab (Politechnika Wrocławska).


Weronika Rybarczyk (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu - III rok biotechnologii) jedzie po tytuł akademickiego mistrza Polski.
Fot. Piotr Najdek

W niedzielę rano na starcie zameldowały się studentki. Na podstawie czasów z ubiegłego dnia sędziowie ustalili dla nich dystans trzech pętli identycznych z tymi z czasówki, poprzedzonych asfaltowym dojazdem. Tytuł Akademickiej Mistrzyni Polski pewnie wywalczyła Weronika Rybarczyk potwierdzając swoją świetną dyspozycję samotnym wjazdem na metę. Za nią na kresce pojawiła się Ewelina Szybiak, a jako trzecia, mimo defektów, dojechała złota medalistka tegorocznych torowych Mistrzostw Świata w Melbourne - Katarzyna Pawłowska (Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy).

Po finiszu kobiet na trasę złożoną z pięciu rund o tytuł Akademickiego Mistrza Polski wyruszyli walczyć mężczyźni. Również tego dnia najlepsi studenci powtórzyli skład podium. Pierwszy na mecie zameldował się Marek Konwa, pokonując większość trasy (5 rund po 6 km każda) samotnie. Wicemistrzostwo zapewnił sobie powracający po przerwie w ściganiu spowodowanej kontuzją kolana i infekcją Kornel Osicki, a trzeci finiszował Piotr Kurczab.

Wrażenia z trasy były podzielone. Dla jednych była idealna, przedstawiająca prawdziwe cross-country, pozwalająca sprawdzić się przed samym sobą. Inni narzekali, że była zbyt trudna, zwłaszcza biorąc pod uwagę bardzo zróżnicowane doświadczenie i przygotowanie startujących zawodników. Organizator zapowiada, że w przyszłym roku AMP ponownie zagoszczą w Kotlinie Jeleniogórskiej.

Weronika Rybarczyk: - Właściwie już od wjazdu w teren prowadziłam i nie oddałam prowadzenia aż do końca. Dla mnie wyścig przebiegał bardzo spokojnie. Trasa bardzo mi się podobała, bo było wszystkiego po trochu. Myślę, że jeśli ktoś lubi prawdziwe XC, to trasa była właśnie dla niego.

Katarzyna Pawłowska: - Trasa ciekawa, aczkolwiek myślę że trochę za trudna. Wiem, że celem było wyłonienie najlepszego "górala", ale niektóre osoby zupełnie sobie nie radziły. Ja ze startu jestem zadowolona, choć trasa nie była dla mnie zbyt łaskawa, gdyż złapałam dwa "kapcie", ale mimo to dojechałam jako trzecia.


Karolina Dopierała (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu) miała problemy z rowerem. Pomagał aktualny wicemistrz świata młodzieżowców Marek Konwa (Wszechnica Świętokrzyska).
Fot. Piotr Najdek

Karolina Dopierała (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu): - Jestem nauczycielem akademickim od 2000 roku i miałam okazję wspólnie z Weroniką Rybarczyk (III rok biotechnologii) i Agnieszką Torbą (III rok Wydziału Ekonomiczno-Społecznego) wywalczyć tytuł wicemistrzowski w klasyfikacji drużynowej kobiet. Gdyby nie moje problemy z rowerem, złoty medal był w realnym zasięgu. Startowali także studenci poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego: Mateusz Nowicki, Piotr Grześ, Łukasz Torba, Tomasz Wołyński, Mateusz Wielgo i Oskar Najdek. Bardzo ładnie wypadli w Przesiece także reprezentanci Politechniki Poznańskiej.

Klasyfikacja drużynowa AMP 2012 w kolarstwie górskim - kobiety
1. WSG Bydgoszcz
2. Uniwersytet Przyrodniczy Poznań
3. Politechnika Śląska Gliwice
4. AGH Kraków
5. Politechnika Poznańska
6. UE Katowice
7. Uniwersytet Szczeciński
8. AWF Kraków
9. Uniwersytet Rzeszowski
10. AWF Katowice

Klasyfikacja drużynowa AMP 2012 w kolarstwie górskim - mężczyźni
1. Politechnika Śląska Gliwice
2. Politechnika Wrocławska
3. Politechnika Poznańska
4. AGH Kraków
5. Politechnika Warszawska
6. Uniwersytet Rzeszowski
7. UAM Poznań
8. Politechnika Białostocka
9. AWF Katowice
10. UTP Bydgoszcz

 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL