Aktualizowano: 2024-03-15
Paula Gorycka i Marek Konwa zostali mistrzami Polski

Wielkopolscy przełajowcy
zdobywali medale w Bieganowie

Marek Konwa - mistrzem Polski elity w kolarskich przełajach. Mariusz Gil - 2. miejsce, Andrzej Kaiser - 3. miejsce. Bieganów, 12 stycznia 2014.

Marceli Bogusławski, Anna Tomczyńska, Patryk Stosz, Monika Żur, Paula Gorycka i Marek Konwa zostali w niedzielę mistrzami Polski w swoich kategoriach w mistrzostwach Polski w przełajach, które odbyły się w Bieganowie. Wielkopolscy kolarze zdobyli w dwudniowej imprezie pięć medali - w tym jeden złoty (Anna Tomczyńska), trzy srebrne (Artur Spławski, Michał Kowalczyk, Dawid Łączkiewicz) i jeden brązowy (Magdalena Hałajczak).

Zawodnicy ścigali się na nieco zmodyfikowanej trasie, w porównaniu do sobotniej rywalizacji młodszych kategorii. Runda została lekko wydłużona i pojawiły się dodatkowe odcinki techniczne. Pogoda nie uległa większej zmianie, a elita i orlicy ścigali się w słońcu i przy bezchmurnym niebie.

Zawody juniorów miały emocjonujący przebieg. Przez długi czas na prowadzeniu jechał Remigiusz Gil, jednak w drugiej fazie rywalizacji miał problemy na jednej ze sztucznych przeszkód i na czele zastąpił go Marceli Bogusławski. Zawodnik Integral Collections Sławno wjechał na metę jako pierwszy i został mistrzem Polski juniorów. Na drugie miejsce wskoczył Szymon Sajnok, a Remigiusz Gil z niedosytem przekroczył białą kreskę jako trzeci.

Trzech najlepszych orlików: 1. Patryk Stosz, 2. Michał Kowalczyk, 3. Michał Paluta.

Wśród kobiet od drugiego okrążenia na prowadzeniu jechała Paula Gorycka. Kontrolowała ona sytuację, utrzymała przewagę i po raz pierwszy w karierze sięgnęła po tytuł mistrzyni kraju w przełajach. Drugie miejsce i tytuł wicemistrzyni zdobyła Martyna Klekot, a brąz zawisł na szyi Magdaleny Hałajczak. Najlepszą orliczką została koleżanka Goryckiej z grupy 4f e-vive, Monika Żur. Wyprzedziła ona Martę Turoboś oraz Malwinę Nieradkę. Wśród juniorek najszybsza była Anna Tomczyńska, która nad drugą Zofią Rzeszutek zyskała na mecie 38 sekund przewagi. Trzecie miejsce i brązowy medal mistrzostw Polski zdobyła Patrycja Piotrowska.

Andrzej Kaiser z Bytowa, jeżdżący w barwach poznańskiego Corratec Teamu, zadziwia doskonałą formą. Brązowy medal w wieku 40 lat w kategorii elita mężczyn może być powodem do dumy i satysfakcji.

W niewielkich odstępach czasowych między sobą wystartowali orlicy i elita mężczyzn. W tej starszej kategorii na czoło od samego początku wyszedł Marek Konwa, za nim jak ceiń jechał Mariusz Gil. Dwójka ta jechała na prowadzeniu, mniej więcej do półmetka, kiedy to oderwał się Marek Konwa. Ubiegłoroczny mistrz, tylko powiększał już przewagę i mógł ukończyć zawody z uniesionymi rękoma. Obronił zatem tytuł sprzed roku, a w pokonanym polu zostawił Gila. Trzecie miejsce zajął wiecznie młody Andrzej Kaiser (40 lat), co oznaczało, że podium było identyczne w jak rok temu, w styczniu 2013, na poprzednich Mistrzostwach Polski w kolarskich przełajach w Koziegłowach pod Częstochową.

Patryk Stosz został w Bieganowie najlepszym orlikiem. Wjechał na metę samotnie, a za nim pojawił się Michał Kowalczyk. Walka o brąz stoczyła się między Michałem Palutą, a Patrykiem Kosteckim. Zwycięsko z tego pojedynku wyszedł Paluta i to on został brązowym medalistą MP.

Artur Spławski (na prowadzeniu) jedzie po tytuł wicemistrza Polski masters w kategorii III A (50-54 lata).

Niedzielne zawody były niezwykle udane dla Wielkopolan. Drugiego dnia Mistrzostw Polski w kolarstwie przełajowym złoty medal zdobyła juniorka Anna Tomczyńska (UKS Koźminianka Koźminek), po srebro sięgnęli - orlik Michał Kowalczyk ze Swarzędza (Corratec Team Poznań) oraz masters Artur Spławski z Bogdanowa (JF Duet Goleniów), brąz wywalczyła - Magdalena Hałajczak z Poznania w elicie kobiet (Corratec Team Poznań). Czwarte miejsce wśród mastersów w kategorii II B (35-39 lat) zajął Paweł Bober z Poznania (Corratec Team), zaś w kategorii II A (30-34 lata) Dariusz Drelak z Bralina (MTB TEAM SOKÓŁ BRALIN VIDIONI).

Zadowoleni z wyników: Michał Kowalczyk (od lewej) - srebrny orlik, Magdalena Hałajczak - brązowa medalista elity kobiet i Andrzej Kaiser - brązowy medalista elity mężczyzn. Ich troje reprezentuje poznański Corratec Team.

Pierwszego dnia (w sobotę 11 stycznia), gdy ścigali się zawodnicy cyklosportu, starsi mastersi oraz młodziczki, młodzicy oraz juniorki młodsze i juniorzy młodsi prawdziwą furorę uczynili podopieczni Marka Cieślaka - trenera UKS Koźminianka Koźminek. Otóż dwaj młodzicy Mateusz Jakubasz i Wiktor Richter wygrali wyścig o Puchar Prezesa PZKol, ich koleżanka Aleksandra Trzebińska wywalczyła drugie miejsce w rywalizacji młodziczek (także o Puchar Prezesa PZKol). Wśród juniorów młodszych w wyścigu o tytuł mistrza Polski Dawid Łączkiewicz z tego samego klubu był drugi. W sobotę także w wyścigu mastersów w kategorii IV B (65-69 lat) Tadeusz Kubiak (PTC Poznań) zajął czwarte miejsce.

– Impreza była wzorowo zorganizowana - powiedział w niedzielę przed wieczorem Piotr Pawlak, szef poznańskiego Corratec Teamu, Wielkopolskiemu Rowerowaniu. – Trasa została wzorowo przygotowana, pogoda dopisała, nie brakowało kibiców. Andrzej Bycka, starosta słubicki, włożył wiele trudu, by Mistrzostwa Polski w kolarstwie przełajowym w Bieganowie były udane, za co należą się mu słowa podziękowania - podkreślił Piotr Pawlak.