mistrzem Polski juniorów

Zawodnik Tarnovii Tarnowo Podgórne
wystartuje w szosowych MŚ we Włoszech

Gracjan Szeląg górskim mistrzem Polski. Jagniątków, 24 sierpnia 2013.

Gracjan Szeląg górskim mistrzem Polski. Zawodnik Tarnovii Tarnowo Podgórne w minioną sobotę pokazał swą kolarską klasę w Karkonoszach, zdecydowanie zwyciężając na dystansie 110 kilometrów. We wrześniu 18-latek z Wielkopolski wystartuje w wyścigu juniorów ze startu wspólnego podczas Szosowych Mistrzostw Świata we Włoszech.

W sobotę podczas Górskich Szosowych Mistrzostw Polski o tytuły rywalizowało aż 122, co musi cieszyć, juniorów. Mieli oni do pokonania dystans 110 kilometrów, na który złożył się dojazd do rund, których trzeba było pokonać siedem.

Na drugim okrążeniu oderwał się Patryk Szymański (Grupa Kolarska Gliwice Merida), a do niego próbował dojechać Michał Rzeźnicki (Luks Trójka Piaseczno), Piotr Klukoszowski (GK Merida Gliwice), Wojciech Rowicki (KTK Kalisz) i Jakub Nieśpielak (DEK Meble-cyclo Korona Kielce). Uzyskali oni około minutę przewagi, ale później doszło do kolejnych przetasowań. Z przodu został Szymański, Klukoszowski, Rzeźnicki, a do nich doszedł Dawid Sałamacha, Adam Trudziński (obaj Grupa Kolarska Gliwice Merida), Patryk Soliński (GKK OPTY-Mazowsze Grodzisk Mazowiecki) i Tobiasz Pawlak (KTK Kalisz). Ich zapas nad grupą pościgową nie był jednak wystarczający i odjazd został zlikwidowany na przedostatniej rundzie.

Wtedy zaatakowała dwójka Gracjan Szeląg (KK Tarnovia Tarnowo Podgórne) i Mateusz Kazimierczak (GKK OPTY MAZOWSZE Grodzisk Mazowiecki). Razem dojechali do samej mety, a na końcowych metrach mocniej na pedały nacisnął Szeląg i wywalczył zwycięstwo. Kazimierczak był drugi, a na najniższym stopniu podium stanął kolega Gracjana Szeląga z ekipy - Wojciech Wilgus.

– Gracjan Szeląg ma wybitny talent do jazdy po górach - mówi Wielkopolskiemu Rowerowaniu Paweł Broński, trener KK Tarnovia Tarnowo Podgórne. – W sobotę po raz kolejny potwierdził, i to w bardzo spektakularny sposób, swoje umiejętności. Trzeba bowiem wiedzieć, że dwa lata temu w Sosnówce, jako junior młodszy, podczas Górskich Szosowych Mistrzostw Polski wywalczył tytuł wicemistrza. Przed rokiem w tejże Sosnówce był piątym juniorem.

Zapamiętajcie ten ruch: Gracjan Szeląg wygrywa wyścig juniorów we Francji, sierpień 2013.

Gracjan Szeląg szóstego kwietnia ukończył osiemnaście lat. Zaczynał przygodę z kolarstwem w Raszkowie, tam gdzie Katarzyna Pawłowska - dwukrotna mistrzyni świata na torze. Od roku 2009 reprezentuje barwy KK Tarnovii Tarnowo Podgórne.

Dwa lata temu w Siedlcach podczas Olimpiady Młodzieży, jako junior młodszy, sięgnął po złoty medal w jeździe indywidualnej na czas.

– Byliśmy w sierpniu we Francji, gdzie trenowaliśmy i braliśmy udział w wyścigach - mówi Piotr Broński. – To szlifowanie formy zaprocentowało w Jagniątkowie, gdzie Gracjan Szeląg sięgnął po tytuł mistrza Polski. Otwiera to mu drogę do Szosowych Mistrzostw Świata we wrześniu we Włoszech. Myślę, że mój zawodnik we Florencji po raz kolejny potwierdzi, że jest wielce obiecującym kolarzem, talentem czystej wody, którego nie można zmarnować - podkreśla Piotr Broński.