Aktualizowano: 2024-04-15
Marek Rutkiewicz zwycięzcą
Ślężańskiego Minicha w Sobótce

Kolarz CCC Polsat Polkowice pierwszym liderem BGŻ ProLigi 2013

Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice) został drugim kolarzem w historii inaugurującego sezon w Polsce wyścigu w Sobótce, który dwukrotnie stanął na najwyższym podium. Zawodnik grupy CCC powtórzył w niedzielę sukces z ubiegłego roku.

Na mecie "Ślężańskiego Mnicha" triumfator ubiegłorocznej ProLigi wyprzedził kolegę z polkowickiej ekipy Mateusza Taciaka i byłego mistrza kraju, 35-letniego Adama Wadeckiego z nowej grupy zawodowej Las Vegas Power Energy Drink. Dominację drużyny prowadzonej przez Piotra Wadeckiego potwierdziło dodatkowo czwarte miejsce Adriana Kurka.

Wbrew obawom wyścig odbywał się w niezłych warunkach, było co prawda chłodno, ale sucho, a momentami wychodziło nawet słońce. Na starcie w kategorii elity stanęło 136 zawodników z sześciu krajowych grup zawodowych i wszystkie liczące się ekipy klubowe. Walka na trudnej, pagórkowatej trasie, rozpoczęła się niemal natychmiast po starcie, ale do decydującej, jak się później okazało, akcji doszło na drugiej z drugiej z ośmiu rund (17 km każda).

Mocno zaatakowali kolarze CCC Polsat Polkowice i doprowadzili do rozerwania peletonu. Na czele znalazło się około 20 zawodników, w tym aż siedmiu jadących w pomarańczowych trykotach CCC. Prowadząca grupka uzyskała około minuty przewagi, ale peleton nie rezygnował.

Przez kilkadziesiąt kilometrów trwał pościg, prowadzony głownie przez ekipę Banku BGŻ, która w czołówce miała tylko jednego przedstawiciela. Podopieczni Zbigniewa Szczepkowskiego zniwelowali w pewnym stratę do kilkudziesięciu sekund, ale uciekający także mocniej nacisnęli na pedały.

Na dwa okrążenia przed metą doszło do kolejnej akcji CCC, w wyniku której uformowała się czteroosobowa czołówka – Marek Rutkiewicz, Mateusz Taciak, Adrian Kurek (wszyscy CCC) i Adam Wadecki (Las Vegas). Szybko odskoczyli od rywali, a główny peleton zwolnił, widząc, że nie już szans na doścignięcie liderów.

Na ostatniej rundzie czwórka miała już ponad dwie minuty przewagi nad pościgiem i ponad pięć nad peletonem i stało się jasne, że zwycięzcą inaugurującego sezon wyścig zostanie ktoś z jadących na czele. Najszybszym teoretycznie kolarzem w czołówce był Adam Wadecki, ale zawodnicy CCC Polsat doskonale zdawali sobie z tego sprawę i w końcówce kolejno atakowali starając się zmęczyć groźnego rywala.

Ta taktyka zdała egzamin i na metę pierwszy wjechał Marek Rutkiewicz wyprzedzając Taciaka, Wadeckiego i Kurka. Kolejni zawodnicy dotarli na metę ponad cztery minuty po zwycięzcy.

Tym samym Rutkiewicz powtórzył ubiegłoroczny sukces i po zimowej przerwie ponownie założył koszulkę lidera BGŻ Proligi, którą zdobył na własność w poprzednim sezonie. Liderem klasyfikacji młodzieżowców BGŻ ProLigi, która jest prowadzona od tego roku, został Paweł Franczak z Wibatech - Brzeg, który był dziewiąty.

Wyścig "Ślężański Mnich" (132 km) - wyniki:
1. Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice) - 3:12.23
2. Mateusz Taciak (CCC Polsat Polkowice) - ten sam czas
3. Adam Wadecki (Las Vegas Power Energy Drink) - strata 58 sekund
4. Adrian Kurek (CCC Polsat Polkowice) - ten sam czas
5. Nikołaj Michajłow (Bułgaria/CCC Polsat Polkowice) – 4.44 min.
6. Piotr Gawroński (CCC Polsat Polkowice) - ten sam czas
7. Marcin Urbanowski (Wibatech Brzeg) - 4.47
8. Adrian Tekliński (Bank BGŻ) - 4,57
9. Paweł Franczak (Wibatech Brzeg)
10. Petr Hampl (Czechy/Favorit Brno) - obaj ten sam czas

Panie ścigały się na dystansie 51 kilometrów. Najwidoczniejsze w wyścigu były zawodniczki TKK Pacific Toruń oraz LKS Atom Boxmet Dzierżoniów. To właśnie przedstawicielki tych ekip walczyły o końcowy triumf. Zwyciężczyni została wyłoniona z 3-osobowej grupki, w której jechała Katarzyna Niewiadoma, Paulina Brzeźna-Bentkowska (obie TKK Pacific Toruń) oraz Karolina Garczyńska (LKS Atom Dzierżoniów). Wygrała najmłodsza z tego grona Niewiadoma, która z 6-sekundową przewagą nad Brzeźną-Bentkowską, samotnie wpadła na metę. Niewiadoma wygrała również klasyfikację U23. Ostatnie miejsce na podium przypadło Garczyńskiej (również z kategorii U23). W peletonie jechały także juniorki, a najwyżej sklasyfikowana została Bogumiła Dziuba (BCM Nowatex Ziemia Darłowska).

W wyścigach pozostałych kategorii wiekowych triumfowali Dawid Sałamacha z GK Merida Gliwice (junior - 85 km), Alan Banaszek z BDC NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki (junior młodszy), Daria Pikulik z BCM Nowatex Ziemia Darłowska (juniorka młodsza - 34 km), Słowak Matus Stocek z Cyklistický spolok Žilina (młodzik - 34 km), Klaudia Bielawska z UKS Koźminianka Koźminek (młodziczka - 17 km), Dominik Omotek (cyklosport - 51 km), Łukasz Rakoczy (masters kat. M30), Marek Bonecki (masters kat. M40), Armand Surwiło (masters kat. M50), Grzegorz Fajkowski (masters kat. M60) i Franciszek Gustowski (masters kat. 70).