R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41128523 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-04-13
Marek Rutkiewicz zwycięzcą Ślężańskiego
Mnicha i liderem BGŻ ProLigi

 

700 kolarzy ścigało się w Sobótce


Marek Rutkiewicz wygrał rywalizację w cyklu ProLigi w 2010 roku.

Marek Rutkiewicz z grupy CCC Polkowice wygrał w niedzielę w Sobótce otwierający sezon kolarski w Polsce 21. międzynardowy wyścig „Ślężański Mnich” i został tym samym pierwszym liderem prestiżowego cyklu BGŻ ProLigi. Żółtą koszulkę nosić będzie co najmniej do 1 maja, kiedy to w Baboszewie koło Płońska odbędzie się druga impreza BGŻ ProLigi – Memoriał Andrzeja Trochanowskiego.

31-letni kolarz z CCC Polkowice, aktywny od pierwszych kilometrów, zademonstrował u progu sezonu doskonałą dyspozycję, wygrywając po samotnym ataku z trzyosobowej czołówki na ostatnich kilometrach trasy. Na mecie wyprzedził o sekund Roberta Radosza (BDC MarcPol) oraz kolegę z drużyny Dariusza Batka. Półtorej minuty po tej trójce do linii mety dotarła około 20 osobowa grupa pościgowa.

Na starcie niedzielnego wyścigu, rozgrywanego w trudnych warunkach, przy dość silnym wietrze, stanęło ponad 150 kolarzy z Polski oraz Czech, Litwy i Niemiec. Przez kilkadziesiąt kilometrów cała grupa jechała razem, choć odpadali od niej stopniowo słabsi zawodnicy. Rywalizacja odbywała się na dystansie 120 km (12 rund). W połowie dystansu sędziowie zadecydowali o wprowadzeniu 10-minutowego limitu czasu, obawiając się, że na stosunkowo krótkiej rundzie maruderzy zostaną doścignięci przez czołową grupę.

Już po kilku rundach rozpoczęły się próby ataków. Co chwilę na czele znajdowała się mała grupka uciekinierów, ale większość prób kończyła się po kilku lub kilkunastu kilometrach. Aktywni byli kolarze BDC MarcPol, z Damianem Walczakiem, zwycięzcą sobotniego kryterium w Dzierżoniowie, oraz zawodnicy CCC Polkowice ze swym liderem Markiem Rutkiewiczem. Odskoczyć od peletonu próbował również ubiegłoroczny triumfator BGŻ ProLigi Łukasz Bodnar (BGŻ Team), ale w drugiej części wyścigu nie był już widoczny w czołówce.

Na dwa okrążenia przed metą nastąpił kolejny atak, w którym znalazł się ponownie Rutkiewicz, w towarzystwie swego kolegi z zespołu Dariusza Batka oraz jednego z najbardziej doświadczonych kolarzy w peletonie Roberta Radosza z ekipy BDC MarcPol. Trójka uciekinierów stopniowo powiększała przewagę, która przy wjeździe na ostatnie okrążenie wynosiła już ponad minutę. Na końcowych kilometrach kolarze z Polkowic wykorzystali przewagę liczebną w czołówce. Na samotny atak zdecydował się niezmordowany Marek Rutkiewicz, a współtowarzyszom ucieczki pozostała już tylko walka o drugie miejsce.

W wyścigu kobiet, rozegranym na dystansie 48 km, zwyciężyła Paulina Brzeźna-Bentkowska przed dwoma specjalistkami wyścigów MTB – Aleksandrą Dawidowicz i Anną Szafraniec. Przed wyścigiem elity na tych samych rundach, lecz na krótszych dystansach, rywalizowali juniorzy i mastersi. W dorocznym otwarciu sezonu w Sobótce, serii wyścigów będących Memoriałem Romana Ręgorowicza, łącznie uczestniczyło blisko 700 zawodniczek i zawodników.

Elita meżczyzn - wyniki
1. Marek Rutkiewicz (CCC Polkowice) - 2:55.54
2. Robert Radosz (BDC MarcPol) - strata 22 s
3. Dariusz Batek (CCC Polkowice) - ten sam czas
4. Jarosław Kowalczyk (BDC MarcPol) - 1.34
5. Łukasz Owsian (CCC Polkowice) ten sam czas
6. Bartłomiej Matysiak (CCC Polkowice) - 1.48
7. Piotr Gawroński (CCC Polkowice)
8. Tomasz Smoleń (BGŻ Team)
9. Mieszko Bulik (Chrobry Głogów)
10. Michał Czerkies (Mostostal Puławy) – wszyscy ten sam czas 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL