Aktualizowano: 2024-04-18
Francuz Christophe Riblon nowym liderem

Kolumbijczyk Darwin Atapuma
wygrał szósty etap 70. Tour de Pologne

Przedostatni etap 70. Tour de Pologne UCI World Tour po wspaniałej walce wygrał Kolumbijczyk Darwin Atapuma (Team Colombia). Nowym liderem klasyfikacji generalnej został jednak Francuz Christophe Riblon (Ag2r La Mondiale). Rafał Majka (Saxo-Tinkoff) spadł na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej i traci do lidera 20 sekund.

Na trasie BUKOVINA Terma Hotel Spa - Bukowina Tatrzańska zawodnicy mieli do przebycia 192 kilometrów, na które składało się 5 rund. Po drodze czekało na nich aż dziesięć górskich premii Tauron I kategorii, we wsi Ząb i w Gliczarowie. Początek 6. etapu był szczęśliwy dla Tomasza Marczyńskiego (Vacansoleil-DCM), który zabrał się w ucieczkę i na zmianę z Bartoszem Huzarskim(Netapp-Endura) wygrywał premie górskie. Ostatecznie zawodnik grupy Vacansoleil-DCM powtórzył sukces sprzed roku i zapewnił sobie zwycięstwo w klasyfikacji „Najlepszy góral TAURON”. Bartosz Huzarski zwyciężył natomiast w klasyfikacji dla najaktywniejszego kolarza. Aktywnie na etapie jechali także inni Polacy, Sylwester Szmyd, Michał Gołaś, Jacek Morajko i Mateusz Taciak, którzy również znaleźli się w "ucieczce dnia"

O odzyskanie żółtej koszulki lidera walczył dziś Rafał Majka. Sześć kilometrów przed metą zaliczył niegroźny upadek i ostatecznie etap ukończył na piątej pozycji. Pierwszy był Kolumbijczyk Darwin Atapuma, ale liderem wyścigu został drugi na mecie Christophe Riblon. Dwa kilometry przed metą Francuz doścignął Kolumbijczyka, który był ostatnim uczestnikiem długiej ucieczki. Na finiszu lepszy okazał się Atapuma, który wyprzedził Riblona.

- Ta wygrana ma dla mnie szczególny wymiar, bo to nasze pierwsze etapowe zwycięstwo w tym roku w wyścigu z cyklu World Tour. Bardzo ciężko pracowaliśmy i wreszcie się udało. Chcieliśmy tego dokonać już podczas Giro d'Italia, ale wtedy czegoś zabrakło. Teraz mamy już na koncie ważną wygraną – powiedział na mecie Darwin Atapuma.

Rafał Majka i dotychczasowy lider wyścigu, Hiszpan Jon Izagirre dojechali do mety z 22-sekundową stratą do zwycięzcy. Prowadzący w klasyfikacji generalnej Riblon, ma 19 sekund przewagi nad Izagirre i 20 nad Majką. W sobotę kolarzy czeka ostatni etap, czyli jazda indywidualna na czas. Zawodnicy będą mieli do przebycia 37 kilometrów z Wieliczki do Krakowa.