R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41076649 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-03-15
IX Cross MTB we Wrześni
w promieniach letniego słońca

 

Zbigniew Górski najlepszym mastersem

Wczoraj we Wrześni odbył się IX Cross MTB 2009, w którym wystartowało aż 162 amatorów kolarstwa górskiego płci obojga - nie tylko z Wielkopolski. Zawody toczyły się od rana do popołudnia, w promieniach letniego słońca. Obserwowali je licznie kibice, także przedstawiciele miejscowych władz z burmistrzem miasta Tomaszem Kałużnym na czele.

Poznanianka Weronika Rybarczyk jest tegoroczną mistrzynią Polski w kategorii juniorka. Wygrała także klasyfikację generalną zawodów XC o nazwie Lang Team Grand Prix MTB w swej kategorii wiekowej. Reprezentowała nasz kraj w lipcu na mistrzostwach Europy w Holandii, w sobotę startowała w ostatnich w tym roku wyścigach o Puchar Świata w austriackim Schladming.


Ponad pięćdziesięciu mastersów stanęło na starcie IX Crossu MTB we Wrześni.

W sobotę trasa była trudna, wyścig ciekawy i Weronika Rybarczyk, zawodniczka UKS Trójki Jarocin, zajęła ostatecznie dziewiąte miejsce. W niedzielę wystartowała we Wrześni i, jak na mistrzynię Polski przystało, do licznych swych tegorocznych sukcesów dołożyła kolejny.

Zawody we Wrześni miały międzynarodowy wymiar, gdyż wystartował w nich Amerykanin Travis Lilley. 36-letni obywatel USA, pochodzący z Fremont w stanie Ohio, jechał z numerem 568, ale jego podwójnie amortyzowany rower nie wytrzymał trudów rywalizacji.


Amerykanin Travis Lilley z żoną Elizą podczas niedzielnych zawodów we Wrześni.

Amerykanin od ponad czterech lat mieszka we Wrześni, tamże uczy języka angielskiego, swą żonę - Polkę o imieniu Eliza - poznał w Nowym Jorku. Na Manhattanie, ale nie na ulicy, ani też w klubie lub restauracji, ale w bardziej szacownym miejscu... w bibliotece.

– Jeżdżę rekreacyjnie, nie ścigam się, dziś mój rower złamał się - powiedział Amerykanin z Ohio, rolniczego stanu USA, gdzie kukurydza ma światowy wymiar.

Artur Pawlak z Zamościa pod Bydgoszczą, rocznik 1975, przed laty rozpoczynał przygodę z kolarstwem w bydgoskim Romecie. I to razem z Sylwestrem Szmydem. W niedzielę masters spod Bygdoszczy ścigał się w gronie ponad pięćdziesięciu panów po trzydziestym roku życia, ale nie zmieścił się w pierwszej dziesiątce.

– Kibicowała mi żona Jowita, 10-letni syn Julek i 4-letnia córka Ania, ale ich doping nie przesunął mnie ani o jedno miejsce do przodu. Muszę więcej trenować, mam spore możliwości i na nowo wracam, po latach przerwy, do kolarskiego rytmu.

Supermasters - bez podziału na kategorie

1. Zbigniew Górski, Chełmno
2. Rafał Łukawski, Poznań
3. Adam Ostrowski, Warszawa
4. Dariusz Petroczko, Śrem
5. Mateusz Langowski, Gorzów Wielkopolski
6. Piotr Grodzicki, Warszawa
7. Zdzisław Baran, Złotów
8. Tomasz Urbanowicz, Września
9. Rafał Dymek, Szczecin
10. Maciej Kubicz, Tomaszów Mazowiecki 

Mastersi jechali dwie rundy rozjazdowe po 400 metrów każda i następnie sześć okrążeń o długości 4300 metrów każde. Zawodnicy elity mieli jedną rundę więcej do pokonania. Wygrał Krzysztof Maciejewski (Corratec Team) z Wrześni przed kolegą klubowym Radkiem Lonką, także z Wrześni. Trzecie miejsce wywalczył Sebastian Swat z Poznania. 


Krzysztof Maciejewski przed Radkiem Lonką na zjeździe w wyścigu elity.

W pozostałych kategoriach zwyciężali: żacy - Bartosz Zaworski (Września), młodzicy - Borys Korczyński (Gryfino), młodziczki - Aleksandra Konieczna (Jarocin), juniorzy młodsi - Piotr Tomczak (Września), kobiety - Agata Ignaszak (Września), kobiety masters - Edyta Swat (Poznań), juniorzy - Mateusz Kaczmarek (Jarocin).

Zawody obserwowali licznie kibice i władze Wrześni z jej burmistrzem Tomaszem Kałużnym na czele.

Najlepsi zawodnicy honorowani byli okolicznościową paterą, dyplomem i słoikiem miodu drahimskiego, który przywiózł do Września Jan Dymecki z Czaplinka - pasjonat rowerów i sportowej rywalizacji.


Katarzyna Zubrzycka z Poznania dopingowała męża Marka podczas rywalizacji mastersów i znalazła kozaka na miarę prawdziwka.

Z kronikarskiego obowiązku trzeba poinformować, że w zawodach - poza Wielkopolanami - startowali zawodnicy z Warszawy, Chełmna, Gryfina, Szczecina, Połczyna-Zdroju, Czaplinka, Strzelc Krajeńskich, Gorzowa Wielkopolskiego i Tomaszowa Mazowieckiego.

Rywalizowali także najmłodsi - do lat dziesięciu. Najmłodszą z najmłodszych była 4-letnia Zuzia Jankowska z Wrześni, która jechała na dziecięcym rowerku, mając dwa koła podpórkowe po bokach. Narzuciła sobie swój rytm jazdy, dotarła do mety, radując dziadka Czesława i rodziców - Alicję i Wojciecha Jankowskich.


4-letnia Zuza Jankowska była najmłodszą uczestniczką rowerowych zmagań we Wrześni. Za nią rodzice - Alicja i  Wojciech Jankowscy.

Kilkadziesiąt nagród było losowanych, organizacja imprezy bez zarzutu, w czym zasługa Zbigniewa Ogrodowicza - dyrektora Wrzesińskich Ośrodków Sportowo-Rekreacyjnych i Beaty Walkowiak ze Starostwa Powiatowego we Wrześni.

Za rok piękny jubileusz, dziesięciolecie Crossu MTB w tym mieście. Chciałoby się wierzyć, że poczynania dyrektora Ogrodowicza w 2010 roku wesprze jakaś inna firma/instytucja/fundacja, która zamierza lub już promuje ekologię i rowery. 

 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL