Jestes 41071123 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-03-15
Mark Cavendish finiszował podręcznikowo
na najdłuższym etapie 95. TdF

Brytyjczyk Mark Cavendish (Team Columbia) wygrał w środę piąty etap kolarskiego Tour de France, prowadzący z Cholet do Chateauroux (232 km). Liderem pozostał zwycięzca wtorkowej jazdy na czas Niemiec Stefan Schumacher (Gerolsteiner).

Na mecie w Chateauroux finiszował cały peleton, a Cavendish, mistrz świata na torze, wyprzedził Hiszpana Oscara Freire (Rabobank) i Niemca Erika Zabela (Milram).

Niemal cały etap, najdłuższy w tegorocznym TdF, na czele wyścigu jechała trójka zawodników. Francuzi Lilian Jegou (Francaise des Jeux), Nicolas Vogondy (Agritubel) i Florent Brard (Cofidis) uciekli na 11. kilometrze, uzyskując na 33 km przewagę 8 minut 15 sekund (maksimum). Zostali oni doścignięci na ostatnim kilometrze, a ostatni z uciekających mistrz Francji Nicolas Vogondy (Agritubel) prowadził jeszcze ... 15 metrów przed linią mety. Zajął on 21. miejsce.

W tym roku Mark Cavendish wygrał już osiem razy, w tym dwa etapy podczas 91. Giro d'Italia. W sierpniu kolarz z wyspy Man poleci do Pekinu na Igrzyska Olimpijskie, gdzie reprezentować będzie Wielką Brytanię wraz ze swym partnerem Bradleyem Wigginsem w konkurencji kolarskiej o nazwie madison. W tej specjalności zdobywał tytuł mistrza świata dwa razy - w 2005 i 2008 roku. Media w Zjednoczonym Królestwie oczekują, iż obaj wrócą z Pekinu do Londynu z medalem.

Polak Sylwester Szmyd zajął 113. miejsce w tym samym czasie co 23-letni Mark Cavendish.

Na środowym etapie wycofał się 25-letni Kolumbijczyk Mauricio Soler (Barloworld), do mety dojechało 177 kolarzy.