R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41883444 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-06-04
IX Rajd Rowerowy do rezerwatu przyrody
Śnieżycowy Jar koło Starczanowa

 

W sobotę 14 marca odbędzie się już po raz dziewiąty rajd rowerowy do rezerwatu przyrody Śnieżycowy Jar koło Starczanowa.

Rajd rozpoczyna się o godzinie 9.00 w Kiekrzu. Kolejni jego uczestnicy mogą dołączyć pół godziny później (9.30) w Złotnikach (wjazd na poligon Biedrusko), bądź też o godzinie 11.00 w Promnicach. Meta rajdu znajdować się będzie na parkingu leśnym w Starczanowie, gdzie - jak planują organizatorzy - rowerzyści powinni pojawić się około godziny 12.00.

Rajd ma charakter klubowo – towarzyski, każdy uczestnik bierze udział na własną odpowiedzialność(ubezpieczenie we własnym zakresie). Młodzież bierze udział wyłącznie pod opieką osób pełnoletnich.

Organizatorem imprezy jest Koło Turystyki Rowerowej "Kiekrz" z niezastąpionymi animatorami tej formy rekreacji - Marią i Tadeuszem Matuszkami.

***

Śnieżycowy Jar - rezerwat przyrody założony na mocy Zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego w 1975 roku na obszarze 2,89 ha dla ochrony jednego z nielicznych w Wielkopolsce (i w ogóle na niżu polskim) stanowiska śnieżycy wiosennej (Leucoium vernum). W wyniku ekspansji śnieżycy jego powierzchnia uległa powiększeniu i obecnie wynosi 9,27 ha, a otulina 8,84 ha. Rezerwat znajduje się na terenie Leśnictwa Uchorowo, w gminie Murowana Goślina, powiat poznański, i podlega ochronie częściowej.

Śnieżyca rośnie masowo w runie zespołu grądu niskiego, występującego na brzegach strumienia płynącego w dość stromym jarze. Domniemywa się, że śnieżyce zostały posadzone na tym terenie ręką ludzką w końcu XIX wieku.

Na terenie rezerwatu rośnie ok. 20 gatunków drzew i krzewów, między innymi: dąb czerwony, topola biała, klon polny (paklon), jawor, wiąz. Wiek drzewostanu 20 do 120 lat. Skrajem rezerwatu prowadzi ścieżka turystyczna, którą można osiągnąć idąc ze Starczanowa lub z Uchorowa (drogowskazy).

 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL