R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41883397 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-06-04
Ekipa Mróz Action jechała w Chinach

 

Zaskakujący finał Tour of Hainan
Borys Szpilewski zmienił koło, otrzymał dwie minuty kary i nie wygrał wyścigu: stracił w ten sposób 22 tysiące dolarów

Tego nikt zapewne się nie spodziewał: Rosjanin Borys Szpilewski przed startem do czwartkowego etapu, ostatniego - dziewiątego, Tour of Hainan prowadził w klasyfikacji generalnej i wszystkie znaki na ziemi i na niebie wskazywały, że właśnie on wygra tegoroczną edycję wyścigu po azjatyckiej wyspie Hainan. Tak sie jednak nie stało.

Reprezentant Rosji podczas wczorajszego kryterium zmienił koło (dostał je od kolarza niemieckiego teamu Nutrixxion Sparkasse), otrzymał za to dwie minuty kary i spadł ostatecznie na 37. miejsce w klasyfikacji generalnej. Przegrał w ten sposób wyścig i nie dostał głównej nagrody finansowej za zwycięstwo (22 tysiące dolarów).

Wyścig wygrał zajmujący dotąd drugie miejsce Hiszpan Francisco Ventoso (CarmioOro A-Style).

Kolarze jechali dziś kryterium uliczne - 12 rund po 6,6 km każda. Tempo jazdy było wysokie, na piątym okrążeniu ucieczkę zainicjowali Blazej Janiaczyk (Mroz), David Pell (Savings and Loans) i Clemens Fankhauser (Elk Haus). Cała trójka zdołała przejechać na czele pięć rund - mając za sobą peleton.

Na przedostatniej rundzie Szpilewski zmienił koło i wygrał kryterium, ale dostał za ową zmianę dwie minuty kary i zajął ostatecznie 37. miejsce. 
 

Mateusz Taciak na jedenastym miejscu

Mateusz Taciak (Mróz Action) bardzo się w stara w chińskim Tour of Hainan. Wczoraj dzielnie uciekał na siódmym etapie wyścigu i wygrał premię górską trzeciej kategorii. Dziś znów wraz z trzema innymi kolarzami zdecydował się na odjazd tuż po starcie i znowu wygrał premię górską trzeciej kategorii. Zyskał w ten sposób cenne sekundy i w klasyfikacji generalnej plasuje się na jedenastym miejscu - ze stratą 55 sekund do lidera Rosjanina Borysa Szpilewskiego, który dziś wygrał etap, otrzymał bonus czasowy i umocnil się na prowadzeniu. Jutro ostatni etap - 84-kilometrowe kryterium po ulicach miasta Sanya.

Mateusz Taciak od roku jeździ w grupie Mróz Action Uniqa i bardzo się stara. Wczoraj, po siódmym etapie wyścigu po chińskiej wyspie Hainan, znajdował się na miejscu siedemnastym. Po dobrej środowej jeździe przesunął się o sześć pozycji w górę i zajmuje miejsce jedenaste. Ma ten sam czas co dziesiąty zawodnik, Ukrainiec Wołodymyr Zagorodny - 31:12:59 h.


Mateusz Taciak (pierwszy z lewej) podczas ucieczki na ósmym etapie.
Fot. Mark Gunter

Prowadzi w klasyfikacji generalnej Rosjanin Borys Szpilewski, który dziś wygrał znów brawurowo szybki finisz z grupy. Osiem etapów jazdy ma za sobą, czas łączny 31:12:04 h i nadzieję na drugie z rządu zwycięstwo końcowe w Tour of Hainan.

Mateusza Taciaka, najlepszego z siedmiu Polaków, dzieli do Szpilewskiego 55 sekund, zaś do czwartego w klasyfikacji generalnej Witalija Butsa z Ukrainy - 20 sekund.

Klasyfikacja generalna po 8. etapach

1. Borys Szpilewski (Rosja) - 31:12:04
2. Francisco Ventoso (Hiszpania/Carmiooro - A-Style) - 0:00:14
3. Grega Bole (Słowenia) - 0:00:33
4. Witalij Buts (Ukraina) - 0:00:35
5. Gordon McCauley (Nowa Zelandia/ Subway-Avanti Cycling Team) - 0:00:46
6. Matthias Brändle (Austria/ELK Haus) - 0:00:48
7. Daniele Colli (Włochy/Carmiooro - A-Style) - 0:00:53
8. Marc De Maar (Holandia) - ten sam czas
9. Ma Haijun (Chińska Republika Ludowa) - 0:00:54
10. Wołodymyr Zagorodnyj (Ukraina) - 0:00:55
11. Mateusz Taciak (Polska/Mróz Continental Team) - ten sam czas
...
17. Błażej Janiaczyk (Polska/Mróz Continental Team) - 0:00:58
31. Piotr Osiński (Polska/Mróz Continental Team) - 0:00:59
45. Paweł Cieślik (Polska/Mróz Continental Team) - 0:23:11
56. Mariusz Witecki (Polska/Mróz Continental Team) - 0:25:24
57 Mateusz Mroz (Polska/Mróz Continental Team) - 0:25:29
101. Wojciech Dybel (Polska/Mróz Continental Team) - 1:30:23

W wyścigu jedzie 104 zawodników. Jutro ostatni, dziewiąty etap. Kolarze pojadą 84-kilometrowe kryterium ulicami miasta Sanya - znanego z pięknych plaż, tropikalnego klimatu i miejsca, gdzie trenuje chińska reprezentacja narodowa w siatkówce plażowej.

Słoweniec Bole wygrał, liderem
nadal Rosjanin Borys Szpilewski
Mateusz Taciak najszybszy na górskiej premii
siódmego etapu Tour of Hainan

Siódmy etap Tour of Hainan wydawał się być dniem testowania lidera wyścigu Rosjanina Borysa Szpilewskiego, który znów przyjechał w głównej grupie, zajął trzecie miejsce na finiszu i zachował żółtą koszulkę prowadzącego. Etap wygrał Słoweniec Grega Bole przed Hiszpanem Francisco Ventoso. W głównej grupie przyjechało 44 kolarzy, w tym czterech zawodników polskiej ekipy Mróz Action.


Marcin Sapa (Lampre - z lewej) śledzi poczynania kolarzy teamu Mróz Action w Tour of Hainan - Mateusza Mroza, Mateusza Taciaka i Pawła Cieślika. Poznań, 19 września 2009 - rowerowa impreza z okazji Europejskiego Dnia Bez Samochodu.

Borys Szpilewski wydawał się być dziś w dobrej formie i wszelkie znaki na ziemi i na niebie wskazują, że zachowa - jeśli nie przydarzy się nic nieprzewidzianego - koszulkę lidera do końca touru, gdyż ma silne wsparcie ze strony kolegów z reprezentacji Rosji.

Kolarze mieli dziś do przejechania 182,5 kilometrów z Danzhou do Dongfang. Już na początku etapu musieli się zmierzyć z premią górską trzeciej kategorii. Wygrał ją w pięknym stylu Mateusz Taciak (Mróz Action) przed Borysem Szpilewskim i Amerykaninem o nazwisku Kiel Reijnen z teamu Jelly Belly.

Po drugiej premii, także trzeciej kategorii, uciekająca od startu grupa miała jedną minutę i 15 sekund przewagi nad peletonem. Ostatecznie powiększyłą ją aż do 24 minut. Finisz wygrał Słoweniec Grega Bole przed Hiszpanem Francisco Ventoso i Rosjaninem Borysem Szpilewskim. Błażej Janiaczyk, trzeci kolarz tegorocznych szosowych mistrzostw Polski, zajął dziś szóste miejsce.

Jutro, na ósmym etapie, aż trzy podjazdy, które mogą być rozstrzygające o losie całego tegorocznego touru po wyspie Hainan.

7. etap: Danzhou - Dongang, 187.6 km - wyniki

1. Grega Bole (Słowenia) - 04:08:25 h
2. Francisco Ventoso (Hiszpania/Carmiooro - A-Style)
3. Borys Szpilewski (Rosja)
4. Witalij Buts (Ukraina)
5. Daniele Colli (Włochy/Carmiooro - A-Style)
6. Błażej Janiaczyk (Polska/Mróz Continental Team) - ten sam czas
...

19. Paweł Cieślik (Polska/Mróz Action)
35. Piotr Osiński (Polska/Mróz Action)
37. Mateusz Taciak (Polska/Mróz Action) - ten sam czas
82. Mariusz Witecki (Polska/Mróz Action) - 00:24:00
83. Wojciech Dybel (Polska/Mróz Action)
106. Mateusz Mróz (Polska/Mróz Action) - ten sam czas

Klasyfikacja generalna po 7. etapie

1. Borys Szpilewski (Rosja) - 26:51:03
2. Francisco Ventoso (Hiszpania/Carmiooro - A-Style) - 0.10
3. Witalij Buts (Ukraina) - 0.25
4. Grega Bole (Słowenia) - 0.26
5. Gordon McCauley (Nowa Zelandia/Subway-Avanti Cycling) - 0.36
6. Matthias Brandle (Austria/ELK Haus) - 0.38
...

17. Mateusz Taciak (Polska/Mróz Action) - 0.47
18. Błażej Janiaczyk (Polska/Mróz Action) - 0.48
32. Piotr Osiński (Polska/Mróz Action) - 0.49
47. Paweł Cieślik (Polska/Mróz Action) - 23.01
22. Mateusz Mróz (Polska/Mróz Action) - 24.49
64. Mariusz Witecki (Polska/Mróz Action) - 25.14
113. Wojciech Dybel (Polska/Mróz Action) - 1.30.13

W wyścigu jedzie 113 kolarzy. Wystartowało ich w pierwszym etapie i ten etap ukończyło 134 zawodników. Wyścig kończy się 19 listopada. 

Witalij Buts z Ukrainy (kolega M. Sapy)
wygrał pierwszy etap Tour of Hainan
Błażej Janiaczyk na 14. miejscu

Pierwszy etap wyścigu o nazwie Tour od Hainan wydawał się być bardzo szybki z uwagi na to, że profil trasy był płaski. Prowadziła ona z północy wyspy (miejscowość Sanya) wzdłuż wybrzeża do miejscowości Baoting. W całości było to 131,3 km.

Po bardzo krótkiej prezentacji zespołów kolarze rozpoczęli jazdę. Wilgotność dała się im we znaki od pierwszych metrów, ale później peleton na dobrej drodze dał pokaz szybkiej jazdy.

Od początku szły ataki, ale dopiero po 50. kilometrach jazdy uformował się 5-osobowy team ucieczki, w którym znalazł się, między innymi, Witalij Buts (Ukraina), jeżdżący we włoskiej grupie Lampre-NGC - razem z Marcinem Sapą. Mieli ono 2 minuty 41 sekund przewagi na 40 kilometrów przed metą nad peletonem.

Buts wygrał przed kolegą z reprezentacji Ukrainy Michałjo Chaliowem, trzeci był Gordon McCauley (Subway-Avanti), Najlepszy z Polaków Błażej Janiaczyk (Mróz Action Uniqa) zameldował się na 14.miejscu na mecie.

Jutro kolarze mają do pokonania 182 km i to w górach, stąd niektórzy twierdzą, że może być to etap rozstrzygający o końcowej klasyfikacji generalnej.

Rosjanin Szpilewski wygrał drugi etap
W Tour of Hainan jedzie grupa Mróz Action Uniqa

Rosjanin Borys Szpilewski wygrał drugi etap Tour od Hainan, po sprinterskim finiszu okazał się lepszy od swych konkurentów z peletonu. Zwycięzca pierwszego etapu i zarazem lider wyścigu Ukrainiec Witalij Buts uczestniczył w kraksie na ostatnim kilometrze, ale zachował prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Drugi etap o długości 182,8 km prowadził z Baoting do Xinglong i był trudny dla kolarzy. Zmagali się oni trzema podjazdami zakończonymi premiami górskimi oraz obezwładniającym gorącem.


Mateusz Taciak (z prawej) zajmuje dziesiąte miejsce po dwóch etapach Tour of Hainan. Zdjęcie z tegorocznych szosowych mistrzostw Polski. Śrem, 25 czerwca 2009.

Już na pierwszych kilkunastu kilometrach zaatakował William Dickeson (Savings and Loans). Dołączył do Ukrainiec Wołodymyr Zagorodnyj, który wygrał pierwszą górską premię. Na następnej, usytuowanej na wysokości 757 metrów, jako pierwsi zjawili się trzej kolarze: Jai Crawford (Savings and Loans), Wołodymyr Zagorodnyj i Mateusz Taciak (Mróz Action Uniqa). Mieli oni przewagę jednej minuty na pozostałymi kolarzami.

Wtedy do pracy zabrali się kolarze reprezentacji Ukrainy, którzy zlikwidowali ucieczkę. Peleton na ostatni kilometr wjechał razem. Tu zdarzyła się kraksa, w której znalazło się wielu kolarzy, w tym posiadacz żółtej koszulki Witalij Buts (Ukraina). Rosjanin Borys Szpilewski okazał się najszybszy na finiszu.

Ukrainiec Buts pozostał liderem wyścigu. Najlepszy z Polaków Mateusz Taciak zajmuje 10. miejsce ze stratą 22 sekund do lidera.

W tym miejscu można dodać, że Borys Szpilewski w ubiegłorocznym Tour od Hainan wygrał sześć etapów i cały wyścig.

2 etap, Baoting-Xinglong, 182,8 km - wyniki

1. Boris Szpilewski (Rosja) - 4:45:56 h
2. Grega Bole (Słowenia) - ten sam czas
3. Francisco José Ventoso (Hiszpania/Carmiooro - A-Style) - ten sam czas
...
8. Błażej Janiaczyk (Polska/Mróz Action)
17. Mateusz Mróz (Polska/Mróz Action)
37. Mateusz Taciak (Polska/Mróz Action)
42. Piotr Osiński (Polska/Mróz Action)
51. Mariusz Witecki (Polska/Mróz Action)
89. Paweł Cieślik (Polska/Mróz Action) - 22.12 min.
121. Wojciech Dybel (Polska/Mróz Action) - 51.30

Klasyfikacja generalna po 2.etapach

1. Witalij Buts (Ukrain) - 7:32:26
2. Michaylo Chaliow (Ukraina) - strata 0:00:10
3. Gordon McCauley (Nowa Zelandia/Subway-Avanti Cycling Team) - 0:00:11
4. Boris Szpilewski (Rosja) -0:00:12
5. Grega Bole (Słowenia) - 0:00:16
6. Francisco José Ventoso (Hiszpania/Carmiooro - A-Style) - 0:00:18
...
10. Mateusz Taciak (Polska/Mróz Continental Team) - 0:00:22
14. Blazej Janiaczyk (Polska/Mróz Continental Team)
17. Mateusz Mróz (Polska/Mróz Continental Team)
39. Piotr Osiński (Polska/Mróz Continental Team)
43. Mariusz Witecki (Polska/Mróz Continental Team)
88. Pawel Cieślik (Polska/Mróz Continental Team)
118. Wojciech Dybel (Polska/Mróz Continental Team) - 0:51:54

W wyścigu jedzie 122 kolarzy.

 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL