Treviso 2008 - mistrzostwa świata w przełajach

Holender Lars Boom
mistrzem świata w kolarskich przełajach
Dobra jazda Marka Cichosza

Holender Lars Boom zdobył w Treviso tytuł mistrza świata w kolarskich przełajach, kończąc trwającą od 2001 roku dominację reprezentantów Belgii.

22-letni Boom, który jest świetnie zapowiadającym się kolarzem także na szosie, wyprzedził swego rówieśnika Czecha Zdenka Stybara i doświadczonego Belga Svena Nysa. Czwarte miejsce zajął kolejny Belg Erwin Vervecken, który był mistrzem świata w 2006 i 2007 roku.

Marek Cichosz w Treviso przyjechał na metę 27 sekund za mistrzem świata (zdjęcie z 13 maja 2007 roku, gdy Marek Cichosz wygrał maraton MTB na dystansie giga po Puszczy Zielonka).

Z dwójki reprezentantów Polski lepiej wypadł Marek Cichosz (Legia Warszawa), który zajął dobre, 18. miejsce, tracąc do Booma tylko 27 sekund. To najmniejsza różnica między mistrzem świata a polskim przełajowcem od wielu lat. Cichosz wyprzedził między innymi srebrnego medalistę z zeszłego roku Amerykanina Jonathana Page'a.

Mistrz kraju Mariusz Gil (POM Strzelce Krajeńskie) został sklasyfikowany na 46. miejscu w stawce 62 zawodników.

Wyścig bez udziału Polek

Po dwuletniej przerwie na tron w kolarstwie przełajowym powróciła 33-letnia Niemka Hanka Kupfernagel. W niedzielę w Treviso zdobyła swój czwarty złoty medal mistrzostw świata. Wyprzedziła ona o 13 sekund Holenderkę Marianne Vos oraz o 17 sekund Francuzkę Leboucher. W wyścigu nie wystartowała żadna Polka. Sklasyfikowanych zostało 36 zawodniczek.

Wyniki - kobiety

1. Hanka Kupfernagel (Niemcy) - 45.15 min.

Francuz Arnaud Jouffroy zdobył złoty medal

W wypięknionym przez słońce mieście Treviso, siedzibie dwóch znanych firm Benetton i Pinnarello, juniorzy z całego walczyli dziś o tęczową koszulkę mistrza świata w przełajach i czterdzieści minut później Francuz Arnaud Jouffroy przekształcił swą rolę faworyta w złoty medal.

"To marzenie się spełniło. To była moja ostatnia szansa na tytuł w tej kategorii i nie chciałem jej zaprzepaścić" - powiedział Jouffroy. Miał on niewielką przewagę na ostatnim okrążeniu nad goniącą go dwójką kolarzy, ale nadzieja na złoty medal spadła niemal do zera, gdy 17-latek uderzył kolanem w barierę, na pół rundy przed finiszową kreską. Peter Sagan (Słowacja) i Lubomir Petrus (Czechy) dogonili Francuza i usiedli mu na kole.

"Czułem potworny ból, ale wiedziałem, że muszę dać z siebie wszystko i tak zrobiłem" - wyjaśnił na mecie nowy mistrz świata juniorów w kolarstwie przełajowym.

Od początku na czele jechał Czech Petrus. Na drugim okrążeniu dołączył do niego Polak Marek Konwa, zaś Francuz Jouffroy prowadził pogoń - mając pięć sekund straty do prowadzącej dwójki. Petrus odjechał w końcu drugiego okrążenia tracącemu siły Polakowi. Francuz zaś pedałował na drugim miejscu. Na trzecie miejsce wysforował się Słowak Sagan, mając 15 sekund straty na trzeciej rundzie. Za tymi trzema kolarzami, ze sporą różnicą czasu, jechało pięciu zawodników.

Od przedostatniego okrążenia Jouffroy wyraźnie przyspieszył i wyszedł na prowadzenie, podczas gdy Petrusa wyprzedził Sagan. Na ostatnią rundę Francuz wjechał z sześcioma sekundami różnicy nad Słowakiem i Czechem. Za nimi o honorowe miejsca walczyli: Stef Boden, Sean De Bie, Elia Silvestri, Jonathan Cessot and Matthias Rupp, mając 30 sekund straty do liderów.

Wyniki - juniorzy

1. Arnaud Jouffroy (Francja) - 40.30 min.
14. Marek Konwa (Polska) - 1.47 min.
23. Kacper Szczepaniak (Polska) - 2.32 min.
24. Andrzej Bartkiewicz (Polska) - 2.34 min.
50. Kamil Gradek (Polska) - 4.32 min.
58. Bartosz Rajkowski (Polska) - 6.58 min.
Wystartowało 62 zawodników, rywalizację ukończyło 61 kolarzy.

Belg Niels Albert mistrzem U23

Belg Niels Albert potrzebował tylko dwóch minut, by zyskać przewagę nad peletonem i już później nie widział go żaden z rywali. Mijając pieszo finiszową linię z rowerem nad głową, 21-latek zdobył w sobotę w Treviso tytuł mistrza świata i tęczową koszulkę, o którą zabiegał od trzech lat. Jako drugi na mecie zameldował się i medal srebrny wywalczył Francuz Aurelien Duval, Włoch Cristian Cominelli zdobył medal brązowy.

Kolarze kategorii U23 wystartowali mniej spokojnie niż juniorzy, nie dziwi zatem, że niektórzy z nich się zderzyli z sobą a Niemiec Ole Quast był najbardziej poturbowany. Niels Albert od początku rywalizacji mocno nacisnął na pedały i zgubił peleton po kilku pierwszych zakrętach. 21-letni Belg już na pierwszej rundzie, kolarze ścigali sie wokół jeziora La Bandie w Treviso, jechał solo - powiększając z każdym okrążeniem przewagę. Po trzech rundach wynosiła ona 20 sekund, na półmetku powiększyła się do 30 sekund. Niels Albert cały czas jechał szybko, zachowując totalną kontrolę nad wyścigiem. I zwiększając przewagę.

Za nim rozegrała się walka o drugie miejsce. Zdobył je Francuz Aurelien Duval, tracąc 38 sekund do Belga. Trzecie miejsce wywalczył Włoch Cristian Cominelli.