Aktualizowano: 2024-03-15
14 lipiec - Połczyn Zdrój

Wielkopolscy pasjonaci MTB
w niezwykle gościnnym Połczynie Zdroju

Wielkopolska Liga Masters Thule 2007, całoroczny cykl imprez kolarstwa górskiego, w minioną sobotę przekroczyła granice naszego regionu i odbyła się w Połczynie Zdroju. Specjaliści MTB ścigali się w pięknym parku zdrojowym i jego okolicach. Wystartowało tym razem 96 zawodniczek i zawodników we wszystkich kategoriach wiekowych. Najlepszym puchary i dyplomy wręczali burmistrz Połczyna Zdroju Barbara Nowak i prezes ogniska TKKF "Pałuki" z Wągrowca Wojciech Gogolewski.

Burmistrz Połczyna Zdroju Barbara Nowak z kolarskimi mastersami.

Wielkopolska Liga Masters odbywa się od 2003 roku. Od wiosny do jesieni odbywa się zawsze osiem imprez - w różnych miejscach Wielkopolski. W tym roku pierwsza edycja odbyła się 1 kwietnia w Puszczykowie, następna 22 kwietnia na poznańskiej Cytadeli, kolejna 10 czerwca w Turku. 17 czerwca kolarze górscy rywalizowali w Chodzieży, 1 lipca w Złotowie.

Pomysł, by zorganizować jedną z edycji WLM poza Wielkopolską okazał się być przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Połczyn Zdrój powitał 14 lipca kolarzy słońcem, gospodarze miasta z panią burmistrz Barbarą Nowak (poznanianką zresztą) okazali dużą gościnność, zaś teren rywalizacji - park zdrojowy był przepięknym miejscem sportowego wydarzenia, pełnym kuracjuszy i kibiców.

Wszyscy, z wyjątkiem najmłodszych dzieci, jechali przez to błoto.

Jak zwykle pierwsze na starcie stanęły dzieci. Było ich pięcioro. Wyścig wygrał 9-letni Eryk Ostrowski z Wrześni przed Bartoszem Zaworskim. Trzecia była Maja Turkiewicz, czwarta Malwina Migdalska. Piąty na mecie zameldował się 3-letni Miłosz Garstka z Wrocławia, który za umiejętność samodzielnej jazdy na rowerze został nagrodzony przez kibiców oklaskami, przez władze Połczyna Zdroju - maskotką i nagrodą rzeczową.

Barbara Nowak i Wojciech Gogolewski oraz najmłodsi uczestnicy zawodów w Połczynie Zdroju.

Sobotnie zawody okazały się dużym sukcesem zawodników UKS Sport Solano z Piły. Zwyciężyli oni w trzech kategoriach wiekowych: młodzik - Bartłomiej Dąbrowa, junior młodszy - Patryk Krauze, junior - Borys Góral. Ich opiekun, trener i prezes UKS Sport Solano Piotr Nowacki zajął czwarte miejsce w wyścigu mastersów.

6. Patryk Gogolewski

Jedyną startującą młodziczką była Dominika Borkowska z Tarnowa Podgórnego. Wyścig juniorek wygrała Natalia Mitkowska ze Złotowa przed Katarzyną Jańczak i Mileną Mroczek-Gliszczyńską. W kategorii kobiety elita wygrała Elżbieta Spławska z Konina.

Juniorzy młodsi w połczyńskim parku zdrojowym.

Startowały także panie masters. Wygrała Edyta Swat z Przeźmierowa przed Kingą Zozulińską. Bogumiła Krzyżanek z Puszczykowa, pretendentka do pierwszego miejsca, miała przykry upadek na trasie i nie ukończyła jazdy.

Do Połczyna Zdroju przyjechało 34 mastersów, którzy mieli do pokonania pięć rund o długości 3,5 km. Trasa była trudna, miejscami niebezpieczna. Startowali oni, tak jak na poprzednich edycjach WLM Thule 2007, wspólnie. Od pierwszych metrów wyścigu na prowadzenie wyszedł Rafał Dymek ze Szczecina, ale ostatecznie jako pierwszy linię mety przejechał Zbigniew Górski z Chełmna. Drugi był Roman Kołodziejczyk z Chodzieży, trzeci Paweł Bober.

6. Wojciech Przybylski

Jako ostatni rozpoczęli rywalizację zawodnicy elity i juniorzy. Ci pierwsi mieli 6 rund do pokonania, juniorzy - 5. W elicie wygrał utalentowany Krzysztof Maciejewski z Wrześni, tegoroczny maturzysta i zarazem duży talent kolarski, reprezentujący Corratec Team Poznań. W wyścigu juniorów triumfował Borys Góral z Piły.

Zawodnicy elity i juniorzy przed startem.

6. Andrzej Figaj

Krzysztof Maciejewski (438) wygrał wyścig elity.

6. Marek Zener

Wielkim pechowcem sobotniej imprezy okazał się Piotr Patynowski z Piły. Ten sympatyczny zawodnik, ścigający się w zawodach MTB oraz na szosie, podczas treningowej jazdy nieszczęśliwie upadł - łamiąc sobie obojczyk.

Tomasz Czarnecki - najbardziej ubłocony zawodnik sobotniej imprezy oraz Zdzisław Zbigniew Wiater, 3-letni Miłosz Garstka i Wojciech Gogolewski.

W sobotę po południu, po zakończeniu ostatniego wyścigu, wręczano puchary i dyplomy. Czynili to pani Barbara Nowak - burmistrz Połczyna Zdroju oraz Wojciech Gogolewski - główny inicjator Wielkopolskiej Ligi Masters od 2003 roku i zarazem prezes koła TKKF "Pałuki" z Wągrowca.

Losowano także wiele nagród, które zostały ufundowane przez władze miasta/kurortu - miasta z duszą. Na słowa podziękowania zasłużyli także Zdzisław Zbigniew Wiater - odpowiedzialny w Urzędzie Miasta za sprawy sportu, turystyki i rekreacji oraz sędziowie - Alicja Tomczak-Jankowska i Wojciech Jankowski.

I jeszcze jedno: nie sposób nie wymienić tych, którzy swym zaangażowaniem, pieniędzmi i nagrodami wsparli organizację sobotnich zawodów MTB w Połczynie Zdroju. To Urząd Miasta i Gminy Połczyn Zdrój, to Nadleśnictwo Połczyn, tutejsza restauracja "PALUPE”, firmy Pomerania Frucht Dziwogóra i Świtała International, Jan Dymecki, Wytwórnia Wód Mineralnych "Perła Połczyńska”, Wytwórnia Wody Źródlanej Połczyn Zdrój SA, Pracownia Plastyczna "Studio 22”, Centrum Kultury w Połczynie Zdroju oraz R&P Pawlak - SHIMANO Polska z Poznania.

Jako pasjonatowi rowerów i dziennikarzowi zarazem było mi bardzo miło obserwować z jaką gościnnością i serdecznością powitały w sobotę kolarzy górskich władze Połczyna Zdroju. Myślę, że piękny park zdrojowy za rok znów otworzy swe podwoje dla specjalistów MTB, którzy zapewne jeszcze liczniej przyjadą do tego niepowtarzalnego miasta.