R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 40174663 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2023-09-05
Witamy na stronie Kurek-Rowery.pl

 

Dominator z Chodzieży
Michał Gehrke wygrywa czwarty raz z rzędu


Michał Gehrke zadziwia samego siebie i kibiców znakomitą formą kolarską.

Fot. FOTOMTB.pl

Michał Gehrke (Rybczyński Bikes Remmers Team) pewnie triumfował dziś w Żarach na najdłuższym dystansie podczas dziewiątej edycji cyklu Grand Prix Kaczmarek Electric MTB 2023. To jego czwarta wygrana pod rząd - po zwycięstwach w Chodzieży, Trzebani i Zielonej Górze. Startowało ponad 300 osób na przepięknej trasie w miejscowym lesie.


Michał Gehrke (rocznik 1995) ściga się na rowerze górskim od prawie już dziesięciu lat. Zaczynał dość późno (w wieku 18 lat i wybitnie amatorsko) i dopiero czwarty rok startuje na poważnie na trasach Giga.  Ale w tym sezonie, po czerwcowej wygranej w Chodzieży, czyli u siebie, nabrał pewności i przekonania, że może znów być pierwszy. Tak się stało na początku lipca w upalnej Trzebani, i tak też uczynił 20 sierpnia w Zielonej Górze.

Dziś ruszył jak z kopyta, mając kilku rywali obok siebie. Po dwudziestu minutach został sam na prowadzeniu. Do pokonania miał 66 km (3 rundy) i 1500 metrów przewyższenia.  Na drugim okrążeniu, na prostym odcinku trasy, strzeliła mu szprycha w przednim kole. – Zatrzymałem się, zaplotłem ją i dalej w drogę. Miałem obawy, by nie stało się to z kolejną i by dać radę dojechać do mety - relacjonował za finiszową kreską.

Pojawił się  na niej po niespełna trzech godzinach. Drugiego na mecie Huberta Semczuka (Strefasportu.pl MW Invest) wyprzedził aż o siedem minut. Trzeci był Niemiec ...

By być w zgodzie z faktami, nie startowali dziś Mariusz Gil i Grzegorz Graberek, którzy w ostatnich latach odnieśli najwięcej zwycięstw na Giga w "Kaczmarku".

Cztery starty i cztery zwycięstwa. Michał Gehrke dzisiejszym sukcesem sam się jak gdyby oszołomił. Sprawił sobie radość, ojcu Piotrowi (towarzyszył mu w żarskim lesie), Mateuszowi Rybczyńskimu (szefowi teamu) i wielu jeszcze innym osobom. I już teraz jawi się jako główny kandydat do wygranej w Zaborze pod Zieloną Górą (dziesiąta edycja - 24 września) i podczas wielkiego finału z Wolsztynie (1 października).

Wygraną w Chodzieży obudził swój potencjał zwyciężania. W  trzech następnych maratonach MTB potwierdził swe sportowe możliwości i triumfował. Co będzie dalej - zobaczymy?


Żary - 3 września 2013, wyniki

Giga (66 km): kobiety - 1.Barbara Borowiecka (Appetiteforsports) - 3:28:05, 2. Agnieszka Kachel ( Rybczyński Bikes Remmers Team) - 3:40:42, 3.Joanna Adamska (Rybczyński Bikes Remmers Team) - ; mężczyni - 1. Michał Gehrke (Rybczyński Bikes Remmers Team) - 2:56:18, 2. Hubert Semczuk (Strefasportu.pl MW Invest) - 3:03:05, 3. Gustav Lenne (Niemcy) - 3:03::22.

Mega (44 km): kobiety - 1. Sandra Samolewska (Eurorower.pl) - 2:27:01, 2. Idalia Banaś (Seven Perceptus Team) - 2:52:59, Klaudia Petters (XTRaBike IBIS Bolesławiec) - 3:10:57; mężczyzni  - 1. Klaus Beige (Niemcy) - 1:59:38, 2. Dawid Romanowski (Yolobike Marba Team) - 2:03:41, 3. Piotr Przychodzień (Medloook - SGS Cycling Team) - 2:04:35.

Mini (22 km): kobiety - 1. Adrianna Janiszewska (Trasa Masters MTB) - 1:20:25, 2. Dominika Moszczyńska (Sulima Rowery Team) - 1:27:02, 3. Aleksandra Minge (Odjechani - Team.pl) - 1:28:55; mężczyzni - 1. Marcin Bednarczyk (GTW Racing Team) - 1:00:04, 2.  Paweł Pęciak (GTW Racing Team) - 1:00:50, 3. Marek Urbaniak (Bike Atelier Urbex Maximus Jasek Team) - 1:03:10.

                          Piotr Kurek

 

 

Wielkopolskie zwycięstwo w Karpaczu
Maja Włoszczowska i Adam Adamkiewicz
wygrali Tour de Pologne Amatorów


Adam Adamkiewicz wygrał Tour de Pologne Amatorów 2023.
Fot. archiwum Adama Adamkiewicza

Maja Włoszczowska i Adam Adamkiewicz wygrali w niedzielę 30 lipca Tour de Pologne Amatorów 2023. Na mecie w Karpaczu byli najlepsi wśród kobiet i mężczyzn. Kamila Wójcikiewicz była druga, za naszą znakomitą kolarką górską, która już zakończyła karierę wyczynową. Startowało prawie 2500 osób, ukończyło jazdę 1619.  

Startowało prawie 2500 osób. Do pokonania był dystans 83 km. Adam Adamkiewicz pokonał go w 2 godziny 16 minut 16 sekund. – To był mój czwarty udział w Tour de Pologne Amatorów (startowałem wcześniej w Bukowinie Tatrzańskiej i dwa razy w Arłamowie - raz zwycięsko w roku 2021). Jechałem swoim tempem i wygrałem. Cieszę się z tego bardzo - relacjonuje wielkopolski pasjonat kolarstwa, na codzień zawodowy strażak


I dodaje: – Pokonywaliśmy 4 razy 14-kilometrową rundę wokół Sosnówki i podjazd na Orlinek. Na pierwszej rundzie można było spokojnie pedałować, ale na następnych był tłok na drodze. 2500 kolarzy amatorów na takim okrążeniu to jeden zawodnik wypada na 5,6 metra. "Lewa wolna" - trzeba było dość często krzyczeć, by bezpiecznie pedałować - podkreśla.


Kamila Wójcikiewicz (pierwsza z prawej) na podium Tour de Pologne Amatorów 2023.
Fot. archiwum Kamilii Wójcikiewicz


– Startowałem z końca sektoru VIP (200 osób), by po dziesięciu kilometrów być już na czele. Po pierwszej rundzie na prowadzeniu zostało nas dwóch: Adam Wójcik i ja. Z każdym kilometrem zwiększaliśmy przewagę, na mecie wyniosła ona prawie sześć minut nad trzecim zawodnikiem.

– Wygrałem po raz drugi Tour de Pologne Amatorów - mówi 34-letni amator, z którego sukcesu cieszyła się żona Aneta, córki Anna i Aleksandra, grono przyjaciół z Gostynia i Leszna oraz koledzy ze Strefy Sportu MW Invest.

Adam Adamkiewicz od czasu do czasu bierze udział w czwartkach kolarskich na torze samochodowym "Poznań" i ma na swym koncie wygraną w imponującym stylu.

Kamilia Wójcikiewicz uplasowała się na drugim miejscu wśród pań w Tour de Pologne Amatorów, za Mają Włoszczowską - naszą znakomitą kolarką górską.  Do miejsca na podium jechała 2 godziny 46 minuty 47 sekund. I podobnie jak Pan Adam, Pani Kamila też ściga się na poznańskim torze samochodowym.

– . Ścigaliśmy się w pięknym miejscu Polski. Stałem na podium obok Mai Włoszczowskiej i czułam się jak mistrzyni świata, gdyż scenografia dekorowania była najprzedniejszej marki. Koledzy z Agrochestu pojechali świetnie, ale nie dali rady pokonać Adama Adamkiewicza - podkreśla absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.  

Tegoroczny Tour de :Pologne Amatorów był kolejny raz Memoriałem Ryszarda Szurkowskiego. Miło poinformować, że w tym wyścigu pamięci o najwybitniejszym polskim szosowcu Wielkopolanie pokazali swe możliwości: nie tylko Kamila Wójcikiewicz i Adam Adamkiewicz, ale i Marcin Karbowy (4. miejsce), Kacper Jabloński (12.), Kacper Kistowski (18.), Bartosz Kołodziejczyk (23.)

                    Piotr Kurek

Słoneczny maraton w ładnym miejscu
W Polkowicach startowało ponad 300 osób


Grzegorz Grabarek, Michał Gehrke i Mariusz Gil na trasie polkowickiego maratonu MTB.
Fot. FOTOMTB.pl

To był słoneczny maraton w ładnym miejscu. Tak można w wielkim skrócie określić warunki pogodowe, w jakich przyszło rywalizować uczestnikom piątej  edycji prestiżowego cyklu Grand Prix Kaczmarek Electric MTB 2023 w Polkowicach. Startowało ponad 300 osób na starannie przygotowanej trasie przez miejscowych fanów kolarstwa górskiego

Polkowice już po raz drugi (debiut w lipcu 2022) gościły entuzjastów MTB, którzy ścigają się w ramach cyklu Kaczmarek Electric. Impreza miała wsparcie miejscowych władz, zaś tutejsze ekipy Bike Atelier Eobuwie Urbex Maximus i Obudowa Grupa Pościgowa starannie przygotowały trasę na imprezę i sportowo mocno zaznaczyły w niej swój udział.

Dystans Giga tym razem liczył 73 km, na który złożyły się trzy rundy po 23 kilometry plus dojazd na nie i powrót na metę.. Do Polkowic przyjechali Mariusz Gil Euro Bike Team) i Grzegorz Grabarek (TBM Systems), co gwarantowało ściganie na wysokim poziomie w elicie mężczyzn. Ta dwójka kolarzy od lat rywalizuje z sobą: wygrywając imprezy naprzemiennie. Dziś również jechali obok siebie do samego końca. Towarzyszył im Michał Gehrke (Rybczyński-Bikes Remmers Team). Wszystko rozstrzygnęło się na finiszu. Wygrał Grzegorz Grabarek przed Michałem Gehrke i Mariuszem Gilem.

Z najdłuższym dystansem wadziły się dwie panie. Triumfowała Debora Figiel (Rybczyński-Bikes Remmers Team) przed Agnieszką Mazur (Brose Sitech).  

Na Mega triumfowali  Idalia Banaś (Seven Perceptus Team) i Kacper Fischer (REAL 64-sto), startowało 88 mężczyzn i sześć pań (wszyscy z tego dystansu dojechali do mety). Adrianna Janiszewska (Trasa Masters MTB) i Dawid Romanowski (Yolobike Marba Team) okazali się najlepsi na Mini. W młodzikach zwyciężali: Natalia Gacek (MKS Polkowice) i Witold Wierzbicki (LKS Trasa Zielona Góra). Rowerową zabawę miały dzieci - było ich ponad 120. .

Kolejna edycja "Kaczmarka" za dwa tygodnie, 18 czerwca, w gościnnej zawsze dla rowerów i kolarstwa Chodzieży.  

                                       Piotr Kurek
 
 

Frekwencja dopisała w Sulechowie
Ponad 600 osób ścigało się na rowerach


Rekordowa frekwencja w Sulechowie, czyli 600 osób na rowerach. 7 maja 2023.
Fot. FOTOMTB.pl

Frekwencja dopisała w Sulechowie. Ponad 600 osób ścigało się dziś na rowerach w tym lubuskim mieście, które ma piękną tradycję organizowania maratonów MTB. Liczy ona 19 lat, w tym czternaście sezonów pod parasolem firmy Kaczmarek Electric.

Było chłodno, momentami nieźle dmuchało po sobocie pełnej deszczu. 425 osób ścigało się w na dystansach Giga, Mega, Mini, Młodzik i Fun. Do takiej liczby startujących w "Kaczmarku" jesteśmy przyzwyczajeni od lat, ale prawie dwieście dziewcząt i chłopców od dwóch do dziesięciu lat gotowych do rowerowej rywalizacji robi wrażenie i ma swą wymowę.

Wrażenie na wszystkich zrobiła praca wykonana przez sulechowskich fanów MTB, którzy przygotowali starannie trasę i w jednym jej miejscu zrobili strefę kibica godną wielkich imprez. Nie bez znaczenia było zaangażowanie władz Sulechowa.

Kolarze amatorzy stanęli na wysokości zadania i na wszystkich dystansach oraz we wszystkich kategoriach wiekowych ścigali się z majową energią.

                                  Piotr Kurek


 

Szczepan Paszek wygrywa raz za razem
Niezwykle udana impreza w Sulechowie


Start zawodniczek i zawodników na dystansie Giga.
Fot. FOTOMTB.pl

Grzegorz Grabarek z Zielonej Góry (TBM Systems) i Daria Kasztarynda z Chodzieży (Chodzieskie Towarzystwo Rowerowe) triumfowali na dystansie 72 kilometrów (Giga) podczas niedzielnego maratonu MTB w Sulechowie z cyklu Grand Prix Kaczmarek Electric.

Na najdłuższej trasie rywalizowało 19 mężczyzn i dwie panie. Pod nieobecność Mariusza Gila (w sobotę 6 maja ukończył 40 lat - WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!) Grzegorz Grabarek wydawał się pewnym kandydatem do zwycięstwa. I tak też się i stało. Pojawił się jako pierwszy na mecie po 3 godzinach 17 minutach 27 sekundach. Ale tuż za nim jazdę kończył - tylko jednak sekunda straty - Adrian Ruliński ze Sławy (REAL 64-sto), co jest swego rodzaju niespodzianką i dla zwycięzcy, jak i dla kibiców oraz autora tego zaskoczenia. Niecałe sześć minut za tą dwójką trzecię miejsce wywalczył Hubert Semczuk (Strefasportu.pl MW invest).

Rywalizację pań wygrała Daria Kasztarynda - 4:02:50, Debora Figiel ukończyła jazdę z rezultatem 4:29:47.

Na jazdę na trasie Mega (51 km) zdecydowały się 84 osoby. Po jednej godzinie 47 minutach pojawili się liderzy tego dystansu. Finiszowali jak kolarze szosowi. Wygrał Kacper Fiszer (REAL 64-sto) przed Marcinem Widerem (Bike Garage) i Bartoszem Wentlandem (LKS Trasa Zielona Góra). Wśród pań triumfowała Idalia Banaś (Seven Perceptus Team), druga była Joanna Kubicka-Na dystansie Mini (29 km) triumfował Dominator z Bolesławca, czyli Szczepan Paszek. Wygrał dwie poprzednie edycje - w Nowej Soli i Wilkowie pod Świebodzinem. Uwaga zawodników była skupiona przed startem na nim właśnie. 41-latek (Fitwheels.eu/ Bikestacja.pl) nie zawiódł i znów zwyciężył, choć tym razem następni amatorzy mieli mniejsze straty do niego: Dawid Romanowski (Yolobike Marba Team) był drugi, trzeci finiszował utalentowany Kacper Mizuro (Pho3nix Cycling Team). Jakuczun (Yolobike Marba Team) przed swą koleżąnką klubową Dorotą Hoeft.

Na Mini startowały 23 panie. Wygrała Aleksandra Minge (Odjechani - Team PL) przed Dominiką Moszcyzńską (Sulima Rowery Team) i Natalią Chorostkowską (UKS Peleton Nowa Sól).

W  Sulechowie wystartowało 425 osób na trasach Giga, Mega, Mini, Młodzik i Fun. Najliczniej obstawiony był dystans Mini - 275 amatorów. I nie zawiodły dzieci do lat 10 - aż prawie dwie setki.

Nalepszych honorowali burmistrz Sulechowa Wojciech Sołtys i dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sulechowie Łukasz Duch.

                          Piotr Kurek

 

 

Michał Paluta w roli głównej
Inaguracyjny maraton MTB "Kaczmarka"
w zimnej i zarazem życzliwej Nowej Soli


Michał Paluta pewnie wygrał maraton MTB w Nowej Soli na najdłuższym dystansie.
Fot. FOTOMTB.pl

W niedzielę 2 kwietnia odbył się inaguracyjny maraton MTB z cyklu Grand Prix Kaczmarek Electric 2023. Do Nowej Soli, gdzie przeprowadzona została impreza, zjechało ponad 400 fanów kolarstwa górskiego i także gravelowego, nie licząc dzieci do lat dziesięciu. W roli głównej zaprezentował się Michał Paluta (JBG-2 CryoSpace Team) - zwycięzca na dystansie Giga (74 km), który na metę wjechał solo, o 2 minuty 51 sekund wcześniej od Grzegorza Grabarka (TBM Systems), drugiego na końcowej kresce.

Temperatura o poranku oscylowała wokół 1 stopnia Celsjusza, ale czuło się dotkliwie chłód i zimno. I tak prawie przez cały dzień.

Do jazdy na Giga zgłosiło się 41 mężczyzn i żadna kobieta. Do pokonania była trasa o długości 74 kilometrów. Na pierwszym pomiarze czasu, po 23 minutach, na czele stawki pedałowali Paluta, Grabarek i Mariusz Gil (Euro Bike Team) w odstępie jednej sekundy. W takiej też kolejności wjeżdżali na metę, każdy oddzielnie: 2:55:08, 2:57:59, 2:59:24. Na trzech kolejnych miejscach uplasowali się: 4. Adam Adamkiewicz (Strefasportu.pl MW Invest), 5. Janusz Put (5 Pułk Artylerii) i 6. Marcin Urbaniak (KS Stomil Poznań).


Fani maratonów cieszyli się z inauguracji nowego sezonu kolarskiego. Nowa Sól, 2 kwietnia 2023.
Fot. Piotr Kurek

Zgodnie ze zmianami, które zostały wprowadzone do tegorocznego regulaminu prestiżowego cyklu, premie finansowe otrzymało tylko trzech pierwszych zawodników z dystansu Giga, odpowiednio 600,00 zł, 500,00 zł i 300,00 złotych.

Mimo chłodu i zimna, atmosfera imprezy była przednia. Było sporo kibiców nie tylko z Nowej Soli, zaś prezydent miasta Jacek Milewski towarzyszył kolarzom amatorom przez prawie cały dzień: był na starcie, honorował też najlepszych we wszystkich kategoriach na wszystkich dystansach.

Nowością w "Kaczmarku" było ściganie po raz pierwszy na rowerach gravelowych na trasie Mega (53 km), zgłosiło się 16 osób, w tym dwie panie. Triumfowali przedstawiciele Szczecina: Natalia Pindera i Adrian Zimny (oboje Pro Tour Racing Team).


Grzegorz Grabarek (2. miejsce), Michał Paluta (1. miejsce), Mariusz Gil (3. miejsce). Z lewej prezydent Nowej Soli Jacek Milewski, z prawej Rafał Nowak - prezes UKS Peleton Nowa Sól,
Fot. Piotr Kurek

Na Mini zdecydowanie wśród mężczyzn zwyciężył Szczepan Paszek (Fitwheels.eu/ Bikestacja.pl), najlepszą panią okazała się Adrianna Janiszewska (Trasa Masters MTB). Na Mega wygrali: Wiktoria Gładosz (LUKS ETB Team Głogów) i Niemiec Klaus Beige (MSV Diehloer berge e.V.).

Z kronikarskiego obowiązku informuję, że na Mini ściagło się 267 osób ( w tym 24 panie), na Mega - 76 fanów MTB (4 panie), na gravelach 16 osób (2 kobiety), 24 młodzików i żaków (2 młodziczki i 2 żaczki) oraz ośmioro uczestników jazdy na trasie Fun. Jeśli do tego dodamy 41 mężczyzn z Giga, łączna suma uczestnictwa wynosi 432 osoby.

Było zimno, ale i bezpiecznie. Nikt nie poniósł na nowosolskiej trasie kontuzji. Panowała wzajemnie życzliwa atmosfera, fani dwóch kółek cieszyli się z tej inaguracji, z początku sezonu 2023 pod organizacyjnym parasolem firmy Kaczmarek Electric.

Następne spotkanie w tym cyklu za trzy tygodnie, w Świebodzinie. Do zobaczenia!

                              Piotr Kurek  

 

 

Bardzo ciepło, tłumnie i serdecznie
Rowerzyści zawładnęli polaną nad Rusałką


Lucyna i Piotr Rakowscy prowadzili peleton rowerzystów wokół Rusałki. 1 stycznia 2023.
Fot. Piotr Kurek
 
Rowerzyści, jak co roku, spotkali się nad Rusałką. To był niezwykle ciepły dzień, wypełniony wzajemną serdecznością posiadaczy dwóch kółek. Był tradycyjny objazd poznańskiego jeziora, składano sobie życzenia. Kilkaset osób (rekord uczestnictwa) zechciało w taki sposób zademonstrować swą rekreacyjną aktywność w pierwszy dzień roku 2023.
 
Organizuję te noworoczne spotkania nad Rusałką od roku 2001. Pandemia sprawiła, że trzeba było w roku 2021 zrezygnować z dotychczasowej formuły przeprowadzenia tych rowerowych mityngów. Także w grudniu 2021 nie ogłaszałem publicznie, że do takiego dojdzie 1 stycznia 2022. Ale dziś kilkaset osób pojawiło się nad Rusałką.
 
Jako organizator tej imprezy zobaczyłem dziś, że pomysł zrodzony przed ponad 20 laty zakorzenił się na trwałe w świadomości poznańskich amatorów dwóch kółek. Okazało się, że około czterysta osób stawiło się dziś w kultowym miejscu dla poznańskiego odpoczynku i rekreacji.
 

Małgorzata Zellner (od lewej), Zuza Madaj i Izabela Gościańska.
Fot. Piotr Kurek
 
Z Kiekrza przyjechali Maria i Tadeusz Matuszkowie, wielcy entuzjaści turystyki rowerowej: od 2001 byli co roku nad Rusałką w pierwszy dzień stycznia. Mateusz Rybczyński dotarł z koleżankami i kolegami z bardzo rozpoznawalnego w Polsce teamu MTB. Był Rafał Łukawski, ładnie ubrany zjawił się Henryk Nowak - były kolarz szosowy LKS Wielkopolska, obecnie czołowy masters w maratonach na rowerach górskich. Piotr Rakowski organizuje od lat wyprawy rowerowe po Wielkopolsce i dziś po pierwszej w tym roku dotarł ze swymi znajomymi i żoną Lucyną na miejsce nie tylko noworocznych spotkań. On też wiódł peleton wokół jeziora.
 
Było ciepło - ponad 15 stopni Celsjusza. Nigdy nie było tak wysokiej temperatury od 1 stycznia 2001 w pierwszy dzień nowego roku. Droga wokół Rusałki była łatwo przejezdna, spontanicznie uformowany peleton dał radę pokonać niecałe 4 kilometry w czasie poniżej 20 minut. 
 

Rybczyński- Bikes, silna ekipa MTB, dziś nad Rusałką.
Fot. Piotr Kurek
 
To dzisiejsze spotkanie rowerzystów wypełnione było serdecznością. Odmienną niż w normalnych czasach. Składano sobie wzajemnie życzenia, przede wszystkim zdrowia. I radości na rok 2023 z pedałowania.
 
Marcin Kawka i jego koledzy z Wiary Lecha odpalili efektownie race na starcie przejazdu. Losowano kilkadziesiąt nagród, najczęściej rowerowych, ufundowanych przez Urząd Miasta Poznania, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Browar Fortuna, Lang Team, firmy Kaczmarek Electric, Rehau i BCM Nowatex, salony rowerowe - Euro Bike, Rybczyński-Bikes, Bike Poznań, Bike Vibe, Markowe Rowery.
 
To było naprawdę piękne wejście rowerowe w rok 2023.
 
                                 Piotr Kurek

replica watches
 

Od przekopu do przekopu,
czyli rowerem w sierpniowy czas
128 kilometrów w sierpniowy czas


Autor relacji na granicy z Rosją.

Fot. archiwum Piotra Kurka

To była przepiękna jazda rowerowa. Nad morzem, w wakacyjny czas. Świeciło słońce, było gorąco - także w sosnowym lesie między Mikoszewem a Piaskami. Postanowiłem dojechać do granicy z Rosją, zobaczyć dwa przekopy i zachwycić się pięknem okolicy na wschód od Gdańska.

Jak zamierzyłem - tak zrobiłem. Pokonałem we wtorek 9 sierpnia 2022 dystans 128 kilometrów. Zajęło mi to ponad osiem godzin. Z Sobieszewa do granicy z Rosją przejechałem 62,5 km. Droga powrotna liczyła ciut więcej kilometrów - wyniosła ponad 66 km.

Znam polskie wybrzeże Bałtyku dość dobrze, żeby nie powiedzieć, że bardzo dobrze. I nie chodzi tutaj o to, że wypoczywałem w tym, czy też innym miejscu. Ta znajomość odnosi się do faktu, że pedałowałem nad naszym morzem wielokrotnie i prawie na całej jego długości. Teraz postanowiłem swym rowerowym wysiłkiem domknąć trasę nad Baltic Sea na odcinku, którego dotąd nie pokonywałem na dwóch kółkach: od Sobieszewa do Piasków i z powrotem.  

Wyspa Sobieszewska ma swój urok. Teraz pierwszy raz na niej wypoczywałem i stąd też ruszyłem w stronę Świbna. Jedzie się do tej miejscowości 5 kilometrów (autonomiczna ścieżka rowerowa) i po dotarciu do niej urzeka nas Wisła. Jej przekop, wykonany w ostatnich latach XIX wieku przez Niemców, by rzeka nie czyniła szkód, nie zalewała nie tylko Żuław, jest wielkim osiągnięciem hydrotechnicznym. O historii budowy przekopu informuje solidna tablica przy przeprawie promowej w Świbnie.

Płynie się promem na drugą stronę Wisły (przekopu) raptem sześć minut. Załoga jest zgrana (na holowniku i promie), od rowerzystów miłe panie pobierają opłatę pięciu złotych. Za samochód kasują 20 złotych. Na drugiej stronie największej polskiej rzeki, która uchodzi do morza, jest Mikoszewo. To początek pedałowania po Mierzei Wiślanej. Pierwsze kilometry jadę szosą, ale gdy widzę zielony rower przy drodze - skręcam w lewo.

Zaczynam jazdę w lesie. W większości sosnowym. Jest ciepło, ale korony drzew chronią przed nadmiernym działaniem słońca. Poruszam się po drodze rowerowej R10. To międzynarodowy szlak dla fanów dwóch kółek. Znakomicie oznakowany. Nie sposób się tutaj zgubić. Raz po raz zatrzymuję się, by zrobić zdjęcia.

Jantar Leśniczówka - 0,5 km, Jantar - 1,5 km, Junoszyno - 4,5 km, Stegna - 7,5 km. Dalej jest Sztutowo, gdzie zaczynają się niezłe górki, jazda w górę i w dół. I tak cały czas aż do Kątów Rybackich. Dojeżdżam do miejsca, o którym głośno w mediach i kręgach politycznych: do przekopu Mierzei Wiślanej. Turystów nie brakuje. Patrzą na powstającą budowlę, robią sobie wzajemnie zdjęcia i głośno komentują. Słyszę: – Tędy lotniskowiec nie przepłynie. Ktoś inny dodaje: – Ani duży  statek.

Jadę dalej w stronę Krynicy Morskiej. To najpiękniejszy fragment trasy R10, gdyż momentami Bałtyk mamy na wyciągnięcie dłoni. Czy może być coś piękniejszego niż pedałowanie w w sosnowym lesie w sierpniowy (czytaj słoneczny) czas, gdy podmuchy powietrza czuje się ożywczo od morza. Momentami myślę, że jestem Synem Wiatru na rowerze na wschodnim krańcu polskiego wybrzeża.

Zamierzyłem dojechać do granicy z Rosją i dojechałem. Jest godzina 16.10 dziewiątego sierpnia 2022. Spotykam miłego pana Michała. Robi mi zdjęcie. Za plecami nam tablicę z napisem "Granica Państwa".

Z lasu do szosy w Piaskach mam kilka kilometrów do pokonania i dylemat: jak wracać do przekopu Wisły w Mikoszewie? Lasem, czy też może szosą? Lasem jest bezpieczniej, ale wiem, że zajmie mi to więcej czasu. Decyduję się na jazdę po asfalcie, wiedząc aż nadto dobrze, że od Krynicy Morskiej do przeprawy promowej będę czuł pęd samochodów na swym lewym łokciu. Większość aut jedzie poprawnie, szanując mnie na drodze jako rowerzystę. Ale trzech kierowców prawie spycha mnie do rowu: to krajanie z numerami PZ..., PN,,, i PP. Wstyd mi za was kierowcy z Wielkopolski.

Docieram na prom po 20, pływa do godziny 21 i tylko do końca września. Patrzę na licznik: pokonałem 122 km, z czego połowę w lesie (R10) i w połowie po ruchliwej drodze  asfaltowej z Piasków aż do Mikoszewa.

Sześć minut na promie i jestem w Świbnie. Stąd już tylko sześć kilometrów do Sobieszewa, które na osiem dni stało się moim domem. Piękny wieczór, niespieszna jazda i wyrobione wysiłkiem przekonanie, że trasa rowerowa R10, którą pokonałem, jawi się jako jedna z najpiękniejszych w Polsce.

Przejechałem ją, polecam ją, rekomeduję ją z całego serca innym.

                                   Piotr Kurek

 

Dominator z Chodzieży (2023-09-03)
Michał Gehrke wygrywa czwarty raz z rzędu Michał Gehrke zadziwia samego siebie i kibiców znakomitą formą kolarską. Fot. FOTOMTB.pl Michał Gehrke (Rybczyński Bikes Remmers Team) pewni... [ wiďż˝cej >> ]
 
Spotykamy się w Żarach (2023-08-30)
W najbliższą niedzielę dziewiąta edycja cyklu Grand Prix Kaczmarek Electric 2023 Przed rokiem, w kwietniu 2022, w Żarach triumfował Mariusz Gil. Fot. FOTOMTB.pl W najbliższą niedzielę (3 wr... [ wiďż˝cej >> ]
 
Wielkopolskie zwycięstwo w Karpaczu (2023-07-30)
Maja Włoszczowska i Adam Adamkiewicz wygrali Tour de Pologne Amatorów Adam Adamkiewicz wygrał Tour de Pologne Amatorów 2023. Fot. archiwum Adama Adamkiewicza Maja Włoszczowska ... [ wiďż˝cej >> ]
 
Zapowiada się niezwykły wyścig (2023-07-20)
Siedem dni 80. Tour de Pologne Prezydent miasta Poznania Jacek Jaśkowiak (od lewej), starosta poznański Jan Grabkowski, Czesław Lang - dyrektor Tour de Pologne i marszałek województwa wi... [ wiďż˝cej >> ]
 
Dbał o kolarzy, jak nikt inny (2023-07-18)
Janusz Kowalski o Wojciechu Walkiewiczu Janusz Kowalski i Wojciech Walkiewicz. Kolarz i trener. Przyjaciele na dobre i na złe. Spotkanie przed pogrzebem Jana Magiery. Fot. archiwum Janusza Kowal... [ wiďż˝cej >> ]
 
Mariusz Gil w roli głównej (2023-07-16)
Kolorowy maraton MTB w Łagowie Mariusz Gil powtórzył w Łagowie swój sukces sprzed roku. Fot. Piotr Kurek 201 osób wzięło udział w maratonie MTB, który dziś odbył ... [ wiďż˝cej >> ]
 
Michał Gehrke potwierdził klasę (2023-07-09)
Upał doskwierał wszystkim w Trzebani Michał Gehrke jezdzie po kolejne zwycięstwo w maratonie MTB Kaczmarek Electric. Fot. FOTOMTB.pl Podleszczyńska Trzebania gościła dziś, już kolejny r... [ wiďż˝cej >> ]
 
Mariusz Gil i Barbara Borowiecka
zwyciężali dziś w Mądrzechowie
(2023-07-02)
Bytowski Maraton MTB na 226 osób Mariusz Gil zwycięsko zmierza do mety. Fot. Piotr Kurek W Mądrzechowie odbył się dziś Bytowski Maraton Rowerowy. Wzięło w nim udział 226 osób na... [ wiďż˝cej >> ]
 
Najszybsi na Gontyńcu, pierwsi na mecie (2023-06-19)
Daria Kasztarynda i Michał Gehrke zapisali w niedzielę ładny rozdział chodzieskiego MTB Daria Kasztarynda i Michał Gehrke - najlepsi chodzieżanie w szóstej edycji maratonu MTB "Kaczm... [ wiďż˝cej >> ]
 
Daria Kasztarynda i Michał Gehrke
triumfują u siebie, czyli w Chodzieży
(2023-06-18)
Maraton MTB "Kaczmarka" na prawie 300 osób Michał Gehrke (z lewej) i Grzegorz Grabarek walczą o zwycięstwo. | Fot. FOTOMTB.pl Michał Gehrke (Rybczyński-Bikes Remmers Team) tri... [ wiďż˝cej >> ]
 
Słoneczny maraton w ładnym miejscu (2023-06-04)
W Polkowicach startowało ponad 300 osób Grzegorz Grabarek, Michał Gehrke i Mariusz Gil na trasie polkowickiego maratonu MTB. Fot. FOTOMTB.pl To był słoneczny maraton w ładnym miejscu.... [ wiďż˝cej >> ]
 
Impreza z rocznicowym przytupem (2023-05-22)
Zbąszyneckie Kryterium Kolarskie Piotr Przybył (z lewej) i burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski. 20 maja 2023. Fot. archiwum Piotra Przybyła W minioną sobotę w Zbąszynku odbyło się kryteriu... [ wiďż˝cej >> ]
 
Adam Adamkiewicz nie do pokonania (2023-05-21)
333 osoby ścigały się w Krośnie Odrzańskim Adam Adamkiewicz zwycięsko kończy jazdę w Krośnie Odrzańskim. 21 maja 2022. Fot. FOTOMTB.pl Adam Adamkiewicz (Strefasportu.pl MW Invest) swą jazdą ... [ wiďż˝cej >> ]
 
Kierunek - Krosno Odrzańskie! (2023-05-17)
21 maja Grand Prix Kaczmarek Electric MTB To scena z ubiegłorocznego maratonu MTB "Kaczmarka" w Krośnie Odrzańskim. 10 kwietnia 2022. Fot. FOTOMTB.pl W najbliższą niedzielę (2... [ wiďż˝cej >> ]
 
Szczepan Paszek wygrywa raz za razem (2023-05-08)
Niezwykle udana impreza w Sulechowie Start zawodników na dystansie Giga. Fot. FOTOMTB.pl Grzegorz Grabarek z Zielonej Góry (TBM Systems) i Daria Kasztarynda z Chodzieży (Chodzi... [ wiďż˝cej >> ]
 
Frekwencja dopisała w Sulechowie (2023-05-07)
Ponad 600 osób ścigało się dziś na rowerach Rekordowa frekwencja w Sulechowie, czyli 600 osób na rowerach. 7 maja 2023. Fot. FOTOMTB.pl Frekwencja dopisała w Sulechowie. Ponad 6... [ wiďż˝cej >> ]
 
Janusz Put i Bartosz Frank
chcą pokazać swe możliwości
(2023-05-05)
Grand Prix Kaczmarek 2023 w Sulechowie Zawodnicy elity przed startem w Sulechowie. 8 maja 2022. Fot. Piotr Kurek W najbliższą niedzielę, 7 maja, w Sulechowie odbędzie się trzecia w tym roku ... [ wiďż˝cej >> ]
 
Grabarek kontra Adamkiewicz (2023-04-25)
Maraton na 406 osób w Wilkowie Upadek maratończyka i niebywały refleks fotoreportera Macieja Rzepeckiego. Fot. Maciej Rzepecki FOTOMTB.pl W niedzielę 23 kwietnia w Wilkowie pod Świebo... [ wiďż˝cej >> ]
 
Sensacyjny Miłosz Zwierski (2023-04-25)
Maraton DT4YOU MTB na 423 osoby, czyli świetna impreza pod Obornikami Start zawodniczek i zawodników na dystansie Mega (53 km). Fot. Piotr Kurek To była świetna impreza sportowo-rek... [ wiďż˝cej >> ]
 
Świebodzin czeka na maratończyków MTB (2023-04-19)
Druga edycja Grand Prix Kaczmarek Electric 2023 Start zawodników elity w Wilkowie pod Świebodzinem. Wrzesień 2022. Fot. Piotr Kurek W najbliższą niedzielę (23 kwietnia) w Świebodzinie odb... [ wiďż˝cej >> ]
 
20 maja ściganie na całego (2023-04-14)
Zbąszyneckie Kryterium Kolarskie Zbąszynek zaprasza kolarzy amatorów z całej Polski na wielkie ściganie. Impreza odbędzie się w sobotę 20 maja tego roku i jest obecnie starannie przygot... [ wiďż˝cej >> ]
 
 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL