Mistrzostwa Polski

Maja Włoszczowska i Marek Konwa
obronili tytuły mistrzów Polski
Kolarze górscy cztery dni rywalizowali w Sławnie

Marcin Kawalec mistrzem Polski w eliminatorze. Rywalizacja na Mistrzostwach Polski w tej specjalności odbyła się po raz trzeci: przed rokiem triumfował Piotr Brzózka, przed dwoma laty Borys Góral.

Maja Włoszczowska (Kross Racing Team) i Marek Konwa (64-sto Leszno MTB Team) obronili tytuły mistrza Polski w kolarstwie górskim, triumfując w elicie kobiet i mężczyzn. W kategorii junior i juniorka najlepsi byli Filip Helta oraz Patrycja Piotrowska. Tegoroczne Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim odbyły się w Sławnie.

Obrona mistrzostwa Polski przez Maję Włoszczowską nigdy nie była zagrożona. Wicemistrzyni olimpijska i mistrzyni świata już na pierwszej rundzie objęła prowadzenie i nie oddała go do samego końca. Pozostałym zawodniczkom pozostała walka o podium. Zwycięsko wyszła z tego pojedynku Aleksandra Dawidowicz (SGR Srebrna Góra) oraz Marlena Droździok (Scott Donnybrook Landscape), nowa mistrzyni Polski zawodniczek do lat 23. Pokonała ona w tej kategorii Monikę Żur (4F Scott Racing) i Aleksandrę Podgórską (KKW Superior Wałbrzych).

replica watches

Maja Włoszczowska po raz kolejny mistrzynią Polski w kolarstwie górskim.

– Im dłużej się ścigam, tym trudniejsza jest walka o mistrzostwo Polski. Każdy tytuł jest inny i każdy bardzo mnie cieszy. Bezpośredni pojedynek z Polkami zawsze jest zacięty - powiedziała Maja Włoszczowska.

Bardzo pewne zwycięstwo odniósł również Marek Konwa. W początkowej fazie zmagań jechał razem z Bartłomiejem Wawakiem (Kross Racing Team), ale na drugiej rundzie oderwał się od rywala i pognał samotnie do przodu. Cały czas kontrolował przewagę i z bezpiecznym zapasem czasu wjechał na metę. Wawak zajął drugie miejsce, ale był najlepszy z orlików i wyjechał ze Sławna ze srebrem z elity i złotem z kategorii U23. Na ostatnie miejsce "na pudle" wskoczył Piotr Brzózka (JBG2 Professional MTB Team), a w orlikach pozostałe dwa stopnie na podium zajęli Jakub Zamroźniak (KCP Elzat Bieniasz Bike) oraz - pomimo dwóch defektów - Piotr Konwa (4F Scott Racing).

Bracia Michał Górniak (z lewej), Paweł Górniak (mistrz Polski) na podium w Sławnie. Obaj pochodzą z Piły, obaj studiują na Politechnice Poznańskiej, obaj wygrywają regularnie rozmaite maratony MTB. Ich sukces na Mistrzostwach Polski w kolarstwie górskim 2015 wzmacnia ich poczucie sportowej wartości, dodaje nowych sił.

– Trasa, którą przygotował Przemek Gierczak była bardzo ciekawa. Mieliśmy 3-4 trudne elementy po kamieniach, na których było sporo piasku. Miałem na szczęście rower z pełnym zawieszeniem, wiec sobie poradziłem - powiedział Marek Konwa.

– Tydzień temu Bartek ze mną wygrał na wyścigu zagranicznym, więc to jego najbardziej się obawiałem. Pojechał bardzo mocno pierwszą rundę, ale na kolejnej zaatakowałem na zjeździe po kamieniach i zdołałem utrzymać prowadzenie - dodał Konwa.

Maja Włoszczowska na trasie w Sławnie.

Z kronikarskiego obowiązku trzeba dodać, że Maja Włoszczowska i Marek Konwa zdobyli tytuły mistrza Polski w elicie kobiet i mężczyzn w dwóch poprzednich latach, 2013 i 2014, w wielkopolskim Żerkowie.

W pozostałych kategoriach tytuły mistrzów Polski zdobyli: juniorki - Patrycja Piotrowska (KKW Superior Wałbrzych), juniorzy - Filip Helta (KKW Superior Wałbrzych), masters M60+ - Zbigniew Krzeszowiec (Dobre Sklepy Rowerowe Author), masters M50-59 - Krzysztof Gierczak (PSK Olimpionik Przemyśl), masters M40-49 - Krzysztof Podolski (MTB TEAM RMF FM), masters M30-39 - Marcin Motyka (Romet Racing team), cyklosport mężczyzni - Paweł Górniak (Duda-Cars TP-Link Rybczyński Team), cyklosport kobiety - Weronika Lorkowska (Belta Team Gdańsk).

Zawodnicy i zawodniczki z młodszych kategorii wiekowych ścigali się o Puchar Prezesa PZKol, oto zwycięzcy: młodziczki - Ewa Miłek (UKS Sokół Kęty) , młodzicy - Łukasz Helizanowicz (KCP Elzat Bieniasz Bike Team) , juniorka młodsza - Maja Drelak (Team Cart-Pack Bralin), junior młodszy - Stanisław Nowak (LKS Iskra Głogoczów).

Bartosz Wawak zajął drugie miejsce w elicie mężczyzn i został mistrzem Polski orlików.

Mistrzami Polski w eliminatorze zostali: kobiety - Marta Turoboś (LKK LUKS Sławno), mężczyzni - Marcin Kawalec (Kross Im-Motion).

Drużyna KCP Elzap Bieniasz Bike została mistrzem Polski MTB w sztafecie. Srebro wywalczyła ekipa LKK LUKS Sławno, a brąz MTB Silesia Rybnik. Zwycięska ekipa jechała w składzie: Jakub Zamroźniak, Wiktor Hudyka, Debora Jaworska i Michał Topór.

W Sławnie startowali Wielkopolanie. Największy sukces z nich odniósł Paweł Górniak z Piły, który sięgnał po tytuł mistrza Polski w kategorii cyklosport mężcyzni, jego brat Michał Górniak zajął drugie miejsce i został wicemistrzem Polski. Wicemistrzem Polski w eliminatorze został Patryk Adamkiewicz z podpoznańskiego Skórzewa ((Mitutoyo Dema PWR Team KS AZS), mistrz Polski w tej specjalności sprzed dwóch lat Borys Góral z Piły zajął piąte miejsce (nie awansował do finału). Maja Drelak z Bralina zwyciężyła w rywalizacji juniorek młodszych, zaś Klaudia Janik z Piły (KCP ELZAT BIENIASZ BIKE TEAM ) w wyścigu juniorek zajęła piąte miejsce.