Jestes 41070263 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-03-15
Maja Włoszczowska brązową medalistką

Mistrzostwa Europy w kolarstwie górskim

Maja Włoszczowska w lipcu ubiegłego roku wywalczyła tytuł mistrzyni Polski. Z lewej Katrzyna Solus-Miśkowicz, z prawej Anna Szafraniec. Żerków, 7 lipca 2013.

Maja Włoszczowska zdobyła brązowy medal mistrzostw Europy w konkurencji cross-country. W niemieckim Sankt Wendel uległa ona tylko dwóm Słowenkom - Tanji Zakelj i Blazie Klemencic.

Zawodniczkom przyszło walczyć nie tylko ze sobą, ale też z 30-stopniowym upałem. W związku z tym, nikt nie zdecydował się na samotny atak od pierwszej rundy. Na początkowych okrążeniach jechała kilkuosobowa grupka, w której na czele kręciły Maja Włoszczowską, Tanja Zakelj, Blaza Klemencic i Aleksandra Engen. Miały one kilkanaście sekund przewagi nad goniącymi zawodniczkami. Na trzeciej rundzie na solową akcję zdecydowała się Klemencic. Później do niej dojechała jej rodaczka, obrończyni tytułu i triumfatorka ubiegłorocznego Pucharu Świata. Razem wjechały na finałowe okrążenie. Na nim zaatakowała Zakelj i wjechała na metę z prawie 20-sekundową przewagą. Maja Włoszczowska straciła do srebrnego medalu 46 sekund, odpierając atak Sabine Spitz, która zacięcie walczyła o miejsce na podium. Nasza wicemistrzyni świata powtórzyła swój wynik sprzed roku, z ME w Bernie.

W pierwszej dziesiątce przyjechała także Katarzyna Solus-Miśkowicz (9.miejsce). 6 pozycji za nią zameldowała się Anna Szafraniec. 24. lokatę zajęła Paula Gorycka, która dzień wcześniej zasłabła i musiała odwiedzić szpital.

Borys Góral dobrze pojechał w eliminacjach

Borys Góral (w środku) jest aktualnym i zarazem pierwszym mistrzem Polski w eliminatorze. Żerków, 6 lipca 2013. Fot. Piotr Kurek

Mistrzostwa Europy w MTB rozpoczęły się od tzw. eliminatora, czyli sprintów na rowerach górskich. Polska miała w nich jednego reprezentanta, Borysa Górala - aktualnego mistrza kraju w tej właśnie specjalności MTB. Bardzo dobrze pojechał on w eliminacjach, w których zajął 2. miejsce. Odpadł jednak w 1/8 i został sklasyfikowany na 17. pozycji. Następnego dnia do walki stanęła sztafeta Polski w składzie Marek Konwa (elita mężczyzn), Filip Helta (junior), Maja Włoszczowska (elita kobiet) i Bartłomiej Wawak (orlik). Po pierwszej zmianie Konwy, nasza sztafeta jechała na 4. miejscu, jednak nie udało się go utrzymać do końca. Jadący na ostatniej zmianie Bartłomiej Wawak przyjechał na metę jako 8.

W sobotę na linii startu stanęli juniorzy, juniorki, zawodniczki i zawodnicy do 23 lat. Najlepiej spisała się Monika Żur, która w wyścigu orliczek uplasowała się na 8. miejscu. Juniorzy - Filip Helta, Łukasz Winiarski, Mateusz Banaś - zajęli odpowiednio 30., 52. i 65. lokatę. Patrycja Piotrowska w juniorkach była 30., a dwaj orlicy - Bartłomiej Wawak i Łukasz Szymczuk nie ukończyli zmagań.

Na zakończenie mistrzostw odbył się wyścig elity mężczyzn. W nim, z bardzo dobrej strony pokazał się Marek Konwa. Finiszował on na wysokim, 14. miejscu, tracąc do triumfatora, Juliena Absalona tylko 3 minuty i 26 sekund.

W tym miejscu warto poinformować, że tegoroczne Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim odbędą się od 17 do 20 lipca w Wielkopolsce - w Żerkowie i w Środzie Wielkopolskiej.