R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41070410 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-03-15
Nasze wielkopolskie wyścigi MTB

 

To był naprawdę ładny wieczór. W miniony piątek, 6 marca, kilka minut po godzinie 18 w Gimnazjum nr 1 w Murowanej Goślinie rozpoczęła się Gala Rowerowa. Z zaproszenia burmistrza miasta i gminy Tomasza Łęckiego skorzystało wiele osób.

Byłem prawie godzinę przed wyznaczonym czasem. Jako jeden z pierwszych przybył Wiesław Fidurski ze Złotowa, prezes tamtejszego klubu kolarskiego LKS Drogowiec. Z miasta życzliwego kolarzom przyjechał w towarzystwie Stanisława Wojtunia - wiceprzewodniczącego Rady Miasta Złotowa.


Wiesław Fidurski i Stanisław Wojtuń jako jedni z pierwszych zjawili się na Gali Rowerowej.

Piotr Witkowski jest wiceburmistrzem Chodzieży. Jeździ na rowerze górskim, ściga się w maratonach MTB Skandii i Czesława Langa (w roku ubiegłym ukończył wszystkie sześć - Chodzież, Szczawno-Zdrój, Bielawa, Nałęczów, Jelenia Góra, Gdańsk). W tym roku zaprasza 26 kwietnia do Chodzieży samorządowców na pierwsze mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim - dystans 30 km (w ramach Skandia Maraton Lang Team).

Zbigniew Ogrodowicz jest dyrektorem Miejskich Ośrodków Sportu i Rekreacji we Wrześni, wielkim fanem rowerów, organizatorem od 2001 roku zawodów MTB w w tym mieście. Przed dwoma laty, we wrześniu 2007 roku, z jego i władz miejskich Wrześni zaproszenia skorzystali kolarze startujący w 64. Tour de Pologne.


Burmistrz Tomasz Łęcki był gospodarzem Gali Rowerowej i zgłosił pomysł Unii Rowerowej Miast Wielkopolski.

W piątek 6 marca do Murowanej Gośliny, na Galę Rowerową, przyjechało wielu organizatorów imprez MTB, które tworzą cykl Wielkopolska Liga Masters: Wiesław Fidurski,  Piotr Witkowski, Zbigniew Ogrodowicz, Dariusz Mikołajewski (prezes Turkowskiego Towarzystwa Cyklistów), także Andrzej Maziarz z Połczyna-Zdroju.

Grażyna (radna powiatu poznańskiego) i Ryszard Głowaccy z Suchego Lasu są jednym z najbardziej znanych małżeństw rowerowych w Wielkoposce. Jeżdżą na wyprawy rowerowe od lat. W 2002 roku pokonali prawie 700 km w siedem dni z Suchego Lasu do Hanoweru, stolicy Dolnej Saksonii. Rok później pedałowali przez Niemcy i Danię, uczestnicząc na wyspie Fionia w Światowym Zlocie Rowerzystów. Przed rokiem przejechali przez dziewięć dni cały szlak wzdłuż Nysy Łużyckiej i Odry, z miejscowości Nova Ves w Czechach do Świnoujścia. W tym roku planują trasę z Suchego Lasu, przez Czechy i Słowację, na Węgry - nad jezioro Balaton.

Andrzej Kaleniewicz pracuje w Departamencie Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Sam jeździ na rowerze i pisze przewodniki oraz atlasy dla cyklistów. W sumie napisał ich już kilkanaście.

Radosław Jaskulski pracuje w renomowanej firmie Skoda i jeździ na rowerze, ściga się w maratonach na rowerach górskich i sam je organizuje. W styczniu tego roku niedalko Gniezno zorganizował taki zimowy wyścig dla kolarzy górskich i sam w nim wystartował.

Grzegorz Golonko, szef firmy G&G Promotion, od 2001 roku organizuje maratony MTB w całej Polsce. Coraz liczniejsze, coraz lepiej zorganizowane.

Wojciech Gogolewski z Wągrowca od 2003 roku organizuje imprezy XC w ramach Wielkopolskiej Ligi Masters, także rajdy turystyczne.


Aves Murowana Cykloza, ładna nazwa, to grupa kolarska z Murowanej Gośliny.

Wszyscy oni uczestniczyli, także zawodnicy - Maria Sokalska, Weronika Rybarczyk, Adriana Urbanowicz, Patrycja Petroczko i jej mąż Dariusz, Władysław Gładysiak, Aleksander Dehmel - w Gali Rowerowej, godnym pochwały przedsięwzięciu.

Impreza miała kilka odsłon, ale jej wspólny sens sprowadzał się do tego, by pokazać i zaświadczyć, że pasja jazdy na rowerze zasługuje na upowszechnianie i na poparcie władz samorządowych, że w Murowanej Goślinie i jej okolicy odbędzie się w tym roku już czwarty z kolei maraton MTB, że władze tego miasta z jego burmistrzem Tomaszem Łęckim dostrzegają szanse, by Puszcza Zielonka (12.000 ha - ponad 250 km oznakowanych tras rowerowych) stała się modna i znana w Polsce, i by była odwiedzana tysiącami przez pasjonatów jazdy na dwóch kółkach.

W piątek 6 marca była dobra okazja, by zaprezentować tegoroczny maraton w Murowanej Goślinie. Odbędzie się on 19 kwietnia, będzie miał trzy dystanse - o czym poinformował Grzegorz Golonko. Podkreślił także, że tym razem o godzinie 10 wystartują ci, którzy pojadą dystans giga, ci ze średniego i krótkiego ruszą na trasę godzinę później.

Autor tych słów, od lat związany z Wielkopolską Ligą Masters, przedstawił zebranym terminy i miejsca imprez, które są adresowane nie tylko dla mieszkańców naszego regionu. Będzie tych wydarzeń dużo, w czym zasługa Wojciecha Gogolewskiego i lokalnych organizatorów.

Puchar Wielkopolski, cykl siedmiu zawodów, odbywać się będzie tylko w granicach naszego województwa.

Puchar Wielkopolski 2009

1. 29 marca - Puszczykowo
2. 10 maja - Złotów
3. 24 maja - Chodzież
4. 14 czerwca - Turek
5. 23 sierpnia - Jarocin
6. 20 września - Września
7. 10 października - Wągrowiec

Osobnym cyklem imprez będzie Thule Cup 2009. Pierwsze zawody rangi ogólnopolskiej odbędą się w 5 kwietnia na poznańskiej Cytadeli, następne 21 czerwca w Bydgoszczy-Myślęcinku, 4 lipca w Połczynie-Zdroju. Finał odbędzie się 30 sierpnia na Dziewiczej Górze, gdzie po raz piąty odbędą się Mistrzostwa Wielkopolski w Kolarstwie Górskim.

By jeszcze uatrakcyjnić sezon 2009, Wojciech Gogolewski wpadł na pomysł, by Challenge Wielkopolski wyłonił najwszechstronniejszego kolarza górskiego w naszym regionie. Zawodnicy zdobywać będą punkty w Pucharze Wielkopolski oraz trzech maratonach MTB: 31 maja w Gnieźnie, 9 sierpnia w Suchym Lesie i 13 września w Lesznie.

Nie można także tracić z pola widzenia dwóch maratonów MTB: Skandia Lang Team - 26 kwietnia w Chodzieży i 26 września w Wieleniu.

Jak zatem widać, amatorzy jazdy na rowerach górskich będą mieli w Wielkopolsce sporo szans, by się spotkać z innymi fanami MTB, i by się pościgać od wiosny do jesieni 2009 roku.


Autor tej strony przedstawił nie tylko sportowe sukcesy Weroniki Rybarczyk. Z prawej Tomasz Łęcki.
Fot.. Krzysztof Rybarczyk

Przed trzema laty, w 2006 roku, odbył się po raz pierwszy maraton MTB w Murowanej Goślinie. Uczestniczyło w nim niewielu mieszkańców tego miasta, przed rokiem już ponad pięćdziesięciu. W piątek 6 marca podczas Gali Rowerowej pokazała się po raz pierwszy publicznie grupa kolarska o nazwie Aves Murowana Cykloza, licząca na początek dziesięcioro zawodniczek i zawodników (Maria Sokalska, Patrycja i Dariusz Petroczko - kandydaci do zwycięstw i pucharów). Sponsoruje ich Ryszard Osiadło, zaś szefem teamu jest Wojciech Gogolewski.

Prezentacje maratonu MTB w Murowanej Goślinie i kalendarz imprez dla kolarzy górskich w Wielkopolsce, także grupy kolarskiej Aves Cykloza - nie wyczerpały programu Gali Rowerowej.

Burmistrz Tomasz Łęcki, jeżdżący na rowerze - w tym roku wystartuje 19 kwietnia w maratonie po Puszczy Zielonka, rzucił pomysł Unii Rowerowej Miast Wielkopolski. I choć bez konkretów, to jednak tkwi w nim nadzieja, że w przyszłości w naszym regionie miasta będą przyjazne cyklistom (bezkolizyjne ścieżki i trasy), tworząc standard na miarę bogatszej Europy Zachodniej.


Weronika Rybarczyk kroi urodzinowy tort.
Fot. Krzysztof Rybarczyk

I jeszcze jedno: 6 marca osiemnaście lat skończyła Weronika Rybarczyk. Utalentowana juniorka, zawodniczka MTB. Znam ją od lat, coraz lepiej jeździ, przed rokiem dostąpiła zaszczytu reprezentowania Polski na mistrzostwach świata we Włoszech. W piątek miałem okazję przedstawić jej sylwetkę fanom rowerów i samorządowcom. Było "Sto lat", kwiaty od Tomasza Łęckiego, życzenia i okazały tort.

Gala Rowerowa 2009 była dobrym pomysłem. Pokazuje siłę wielkopolskiego kolarstwa górskiego, organizacyjny potencjał w różnych miastach, także - jak w Murowanej Goślinie - godne pochwały zaangażowanie władz samorządowych.

 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL