Aktualizowano: 2024-03-15
Maja Włoszczowska i Marek Galiński
startują w Białymstoku

VacansOleil GP MTB: to już czwarta edycja!

3. edycja VacansOleil Grand Prix MTB w tym sezonie, która odbyła się w Nałęczowie, było ostatnią przed wakacyjną przerwą. Zawody odbyły się 4 lipca, a więc dwa miesiące temu! Jednak wakacje się skończyły i cykl VacansOleil Grand Prix MTB wraca na polskie trasy, a wraz z nim najlepsi polscy zawodnicy, a zarazem jedni z najlepszych na świecie.

Tym razem spotkamy się w Białymstoku, mieście które z roku na rok staje się coraz bardziej kolarskie. Otóż 4. edycja najbardziej prestiżowego i najstarszego w Polsce cyklu MTB odbędzie się już w najbliższą sobotę (11 września). W zawodach tych wystartują Maja Włoszczowska (CCC Polkowice) i Marek Galiński (JBG-2 Professional Team).

VacansOleil GP MTB 2010

GP MTB to zawody cross-country w formacie olimpijskim. W tym roku sponsorem tytularnym jest Vacansoleil, firma dobrze znana w kolarstwie i obecna już od kilku lat przy Tour de Pologne. Warto dodać, że cykl Grand Prix MTB to najdłużej istniejąca i najważniejsza impreza tego typu w Polsce. Na trasach wyścigów organizowanych przez Czesława Langa wychowała się cała plejada znakomitych polskich zawodniczek i zawodników ze srebrną medalistką pekińskich Igrzysk Olimpijskich Mają Włoszczowską na czele. Obecność najważniejszych mediów podczas tychże zawodów sprawia, że przyciąga ona coraz więcej zawodowców. Ale wystartować może każdy… z licencją Polskiego Związku Kolarskiego.

Paula Gorycka i Maja Włoszczowska startują dziś w Białymstoku w czwartej edycji VacansOleil Grand Prix MTB. Na zdjęciu znakomite zawodniczki MTB po powrocie z mistrzostw świata w Kandzie.

- Grand Prix MTB jest specyficzną imprezą sportową. Naszą ideą jest organizowanie zawodów nie tylko dla elity, dla sportowców, którzy już mają szerokie obycie międzynarodowe, ale także dla młodzieży, która na profesjonalnie przygotowanej trasie może ścigać się w takich samych warunkach co najlepsi i jednocześnie podpatrywać mistrzów. Kto z nich nie chciałby pójść w ślady srebrnej Mai? A Grand Prix MTB taką szansę stwarza - powiedział Czesław Lang.

Pracowite wakacje 2010

W czasie wakacji, kolarze startujący w cyklu Czesława Langa wcale nie odpoczywali. Dla nich był to bardzo intensywny okres, szczególnie jeśli chodzi o imprezy mistrzowskie.

Najpierw zawodnicy walczyli o laury Mistrzostw Europy MTB. Specjalnie dla większości kadrowiczów, zmieniony został kalendarz nałęczowskich zawodów, aby ci mogli dotrzeć do Warszawy, skąd tego dnia odlatywali na Bliski Wschód.

Największym sukcesem był srebrny medal Mai Włoszczowskiej w wyścigu elity kobiet. W Izraelu bardzo dobrze zaprezentowali się także inni bohaterowie VacansOleil Grand Prix MTB: juniorka Monika Żur (bardzo dobra jazda - nie ukończyła zawodów z powodu upadku i złamania ramy), junior Bartłomiej Wawak (gdyby nie bolesny upadek i awaria sprzętu, otarłby się o podium). W kategorii U-23 kobiet 6. miejsce zajęła Paula Gorycka, wśród młodzieżowców było gorzej - Marek Konwa był dopiero 11. miejsce, a Piotr Brzózka 20.

Marek Galiński ma dobry sezon. Prowadzi w klasyfikacji generalnej VacansOleil Grand Prix MTB, zdobył tytuł mistrza Polski, w zawodach Pucharu Świata w USA był 15., zaś na mistrzostwach świata w Kanadzie zajął 33. miejsce. Na zdjęciu przed startem do pierwszej edycji zawodów XC Czesława Langa w Bielawie - 15 maja 2010.

Po Mistrzostwach Europy nadszedł czas na Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Górskim, które w dniach 16-18 lipca odbyły się w Wałbrzychu. Najwięcej, bo aż sześć medali zdobyli reprezentanci JBG-2: wyścig sztafet - złoto, juniorzy - Bartłomiej Wawak (złoto), młodzieżowcy - Kornel Osicki (srebro), elita kobiet - Anna Szafraniec (brąz), elita mężczyzn - Marek Galiński (złoto), Kornel Osicki (brąz).

Medaliści Mistrzostw Polski XC MTB - Wałbrzych 2010

Wyścig sztafetowy
1. JBG-2 Professional MTB Team
2. DEK Meble Cyclo Korona Kielce
3. Corratec Team Poznań

Młodziczki
1. Monika Rapacz (GKS Raba Wyżna Podsarnie)
2. Aleksandra Konieczna (UKS Trójka Jarocin)
3. Kaja Karkula (KS Luboń Skomielna Biała)

Młodzicy
1. Łukasz Winiarski (KKW Jama Wałbrzych)
2. Krzysztof Bujalski (KKW Jama Wałbrzych)
3. Paweł Przewięda (LKKS Górnik Wałbrzych)

Juniorki młodsze
1. Elżbieta Figura (UKS Zagłębie Sosnowiec GK)
2. Sabina Zamroźniak (ULKS Podwlik)
3. Aleksandra Podgórska (UKS Dream-Bike Bielawa)

Juniorzy młodsi
1. Beniamin Demkowski (Goodman Zator)
2. Adrian Kucharek (LKK Start Tomaszów Maz.)
3. Mirosław Płotka (MLKS Baszta Bytów)

Juniorki
1. Monika Żur (KS Luboń Skomielina Biała)
2. Marta Turoboś (LUKS Sławno)
3. Katarzyna Wilkos (KLKS Azalia)

Juniorzy
1. Bartłomiej Wawak (JBG-2)
2. Rafał Suszko (UKS Wygoda Białystok)
3. Bartosz Warchoł (LKS Baszta Golczewo)

Orliczki

1. Katarzynba Solus-Miśkowicz (DEK Meble Kielce)

Elita kobiet
1. Maja Włoszczowska (CCC Polsat Polkowice)
2. Aleksandra Dawidowicz (CCC Polsat Polkowice)
3. Anna Szafraniec (JBG-2)

Elita mężczyzn
1. Marek Galiński (JBG-2)
2. Marek Konwa (Elettroveneta-Corratec)
3. Kornel Osicki (JBG-2)

Warto wspomnieć także o Monice Żur i Bartłomieju Wawaku, którzy w kategorii cross-country (MTB) reprezentowali Polskę podczas historycznych, pierwszych Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w Singapurze. Bartek w swoim wyścigu zajął czwarte miejsce, a Monika była 6.

Najbardziej oczekiwaną imprezą wakacji były jednak mistrzostwa świata MTB, które w minioną niedzielę zakończyły się w kanadyjskim Mont-Saint-Anne. Reprezentacja Polski przywiozła z Kanady dwa medale. Maja Włoszczowska została po raz pierwszy w historii polskiego kolarstwa mistrzynią świata MTB w kategorii elita kobiet. Warto dodać, że ta wspaniała zawodniczka o światowej klasie, która na swoim koncie ma już wicemistrzostwo olimpijskie (Pekin 2008), pierwsze kroki w MTB stawiała właśnie na imprezach Czesława Langa. Drugi medal dla Polski zdobyła w Kanadzie Paula Gorycka, która wywalczyła brąz w kategorii U-23 kobiet. Talent Pauli został także odkryty podczas imprez MTB Czesława Langa.

Klasyfikacje VacansOleil Grand Prix MTB 2010

Liderem klasyfikacji generalnej elity mężczyzn jest Marek Galiński (JBG-2 Professional MTB TEAM). W kategorii elity kobiet przewodzi Anna Szafraniec (JBG-2 Professional MTB TEAM). Natomiast najlepszym orlikiem po 3. edycjach jest Piotr Brzózka (JBG-2 Professional MTB TEAM).

W kategorii juniorów lideruje Rafał Suszko (UKS WYGODA Białystok), a juniorek Monika Żur (KS LUBOŃ Skomielna Biała). Wśród juniorów młodszych na czele klasyfikacji znajdują się: Konrad Gorzelak (Warszawski Klub Kolarski) i Elżbieta Figura (Zagłębie Sosnowiec). W najmłodszych kategoriach - młodziczek i młodzików prowadzą: Monika Rapacz (GKS RABA WYŻNA Podsarnie) i Jakub Zamroźniak (ULKS PODWILK).

Główną nagrodą w tegorocznym cyklu VacansOleil GP MTB w kategorii elity kobiet i mężczyzn jest czterokołowiec ZUMICO. Finał całego cyklu 18 września w Szczawnie Zdroju.