Szukaj na stronie.
Jestes 41071579 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-03-15
Dobra jazda Polaków we Włoszech

Michele Scarponi wygrał wyścig Settimana Ciclistica Lombarda, Przemysław Niemiec zajął trzecie miejsce

W wielkonocny poniedziałek zakończył się w Bergamo sześciodniowy wyścig Settimana Ciclistica Lombarda by Bergamasca, który wygrał Włoch Michele Scarponi (Androni Giocattoli). Drugie miejsce zajął Włoch Riccardo Ricco' (Ceramica Flaminia), na trzecim uplasował się Polak Przemysław Niemiec (Miche).

Piotr Wadecki (2663), na zdjęciu przed startem do Skandia MTB Maraton - Gdańsk-Oliwa, 5 października 2008, przez sześć dni przypatrywał się polskim kolarzom we Włoszech podczas wyścigu Settimana Ciclistica Lombarda by Bergamasca.

Dziś podczas ostatniego etapu, prowadzącego z Montello do Bergamo, o długości 153 km, triumfował Riccardo Ricco' (Ceramica Flaminia), który na finiszu okazał się szybszy od Andreasa Dietzikera (Vorarlberg - Corratec) i Jacksona Rodrigueza (Androni Giocattoli).

26-letni Włoch wygrał w Bergamo, będąc najszybszym na finiszu spośród 19 kolarzy, wśród których byli wszyscy kandydaci do zwycięstwa w całym wyścigu: w tej grupie byli dwaj Polacy - Bartosz Huzarski (ISD-Neri, 8. miejsce) i Przemysław Niemiec (15. miejsce).

Lider wyścigu Michele Scarponi (Androni Giocattoli) finiszował dziś na 17.miejscu i wygrał tegoroczną edycję Settimana Ciclistica Lombarda by Bergamasca. Prowadził on od startu do mety, gdyż wygrał sześć dni temu prolog i dzielnie jechał przez cały czas w koszulce lidera. Na drugim miejscu, strata 22 sekund, uplasował się Riccardo Ricco', podczas gdy Przemysław Niemiec - zwycięzca klasyfikacji górskiej, zajął trzecie miejsce (37 sekund straty).

Wyścu ukończyło 126 kolarzy, w tym 18 Polaków. Najlepiej z polskich ekip (CCC Polsat Polkowice, Mróz Active Jet i Aktio Group Mostostal Puławy) wypadł Tomasz Marczyński, szosowy mistrz Polski z 2007 roku, który w latach 2008-2009 reprezentował barwy teamu Ceramica Flaminia.

Na dzisiejszym etapie wycofał się Adam Wadecki (Aktio Group Mostostal Puławy), zaś Robert Radosz (Aktio Group Mostostal Puławy) nie stanął na starcie. Na niedzielnym etapie zrezygnowali z dalszej jazdy: Jaroslaw Kowalczyk (Aktio Group Mostostal Puławy) i Mariusz Wiesiak (Team Nippo).

Krótki komentarz

We Włoszech w znanym Polakom wyścigu, w którym w przeszłości odnosili sukcesy, między innymi, Stanisław Szozda, Czesław Lang i Zenon Jaskuła, wystartowało 27 naszych kolarzy. Dojechało do finiszowego końca 18 z nich. Cieszy fakt, że w tym włosko-polskim pojedynku dobrze wypadli biało-czerwoni szosowcy. Przemysław Niemiec dumnie może wypiąć pierś z powodu trzeciego miejsca w klasyfikacji generalnej i triumfu w klasyfikacji górskiej. Jedenaste miejsce Bartosza Huzarskiego i piętnaste Tomasza Marczyńskiego trzeba także bardzo dobrze ocenić.

Wyścig ukończyło siedmiu kolarzy z Polkowic, pięciu z Mroza, dwóch z Puław i czterech naszych, którzy reprezentowali teamy: Miche, ISD-Neri, Amore & Vita - Conad i Vacansoleil Pro Cycling Team.

Myślę, że dyrektor sportowy CCC Polsat Polkowice Piotr Wadecki jest zadowolony ze startu swych podopiecznych i także raduje się, jako selekcjoner narodowej reprezentacji, z postawy wszystkich naszych kolarzy, którym marzy się biało-czerwona koszulka: w sierpniu podczas 67. Tour de Pologne i we wrześniu podczas szosowych mistrzostw świata w Australii.