Aktualizowano: 2024-03-15
Alberto Contador i Hiszpanie
uhonorowani w Madrycie

Sylwester Szmyd 96. w rankingu UCI 2009

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) uhonorowała dziś (14 grudnia) w Madrycie najlepszego na świecie tegorocznego kolarza - Hiszpana Alberto Contadora, zwycięzcę Tour de France 2009. Ceremonia wręczenia specjalnej nagrody odbyła się w stolicy Hiszpanii, zaś triumfatorowi tegorocznego rankingu UCI piękny puchar wręczył sternik światowego kolarstwa Irlandczyk Pat McQuaid.

Ranking UCI na najlepszego kolarza świata 2009 został sporządzony w oparciu o wyniki 24 największych imprez, w tym trzech wielkich tourów (Francja, Włochy, Hiszpania), historycznych wyścigów jak Paryż-Nicea i Tirreno-Adriatico, najbardziej znanych klasyków, jak również imprez ProTour (jak 66. Tour de Pologne).

Alberto Contador wygrał Tour de France 2009, jak również klasyfikacje generalne w Volta ao Algarve, Vuelta al Pais Vasco. Zdobył także tytuł mistrza Hiszpanii w jeździe indywidualnej na czas. Zawodnik Astany zdobył 527 punktów.

Jego rodak Alejandro Valverde, drugi w rankingu, uzyskał 483 punkty, zaś inny Hiszpan Samuel Sanchez z 357 punktami znalazł się na trzecim miejscu.

96. Sylwester Szmyd (Polska) - 44

Sklasyfikowanych zostało 267 zawodników, w tym tylko jeden Polak, bydgoszczanin Sylwester Szmyd.

Mając trzech najlepszych kolarzy w rankingu UCI Hiszpania okazała się najlepsza w klasyfikacji narodowej zdobywając 1756 punktów. Włosi zajęli drugie miejsce i uzyskali 984 punkty, na trzecim uplasowali się Australijczycy - 960 punktów. Nagrodę za sukces drużynowy odebrał prezes Hiszpańskiej Federacji Kolarskiej Juan Carlos Castano Moreta.

Światowy kalendarz UCI 2010 roku obejmuje 26 imprez kolarskich najwyższej rangi. Pierwszy wyścig w cyklu - australijski Tour Down Under - rozpoczyna się 19 stycznia przyszłego roku.