Jestes 41073793 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-03-15
Andrzej Ulman z Przemyśla
mistrzem Polski strażaków

W niedzielę 20 lipca już po raz czternasty odbyły się w Mogilnie ogólnopolskie wyścigi szosowe mastersów, jak również (po raz pierwszy) mistrzostwa Polski strażaków w kolarstwie. W niezwykle udanej imprezie rywalizowało 144 zawodników. Mistrzem Polski korporacji strażackiej został 23-letni Andrzej Ulman z Przemyśla.

Zawody mastersów na szosie w Mogilnie to już wieloletnia tradycja. Odbywają się one zawsze w trzeciej dekadzie lipca i przyjeżdżają na nie najlepsi mastersi z całego kraju. W tym roku rywalizacja na szosie zawodników po trzydziestym roku życia została wzbogacona o championat kraju środowiska strażaków. Wzięło w niej udział dwudziestu przedstawicieli pięknego i zarazem trudnego zawodu.

Za chwilę wystartują zawodnicy kategorii 0 i I.

Strażacy mieli do pokonania dystans 75 kilometrów, trzy rundy o długości 25 km. Od startu bardzo aktywnie jechał Maciej Wichłacz (nr startowy 1) z Mogilna. Po pierwszym okrążeniu miał lekką przewagę nad grupą siedmiu zawodników, po przejechaniu 50 kilometrów ta przewaga wzrosła do kilkuset metrów. 25-letni reprezentant Mogilna stracił jednak siły i nie dał rady przyjechać jako pierwszy na linię mety.

W niedzielę 20 lipca 2008 kolarze przez ponad trzy godziny zawładnęli ulicami Mogilna i drogami wokół niego.

Na trzeciej rundzie na prowadzenie wyszedł 23-letni Andrzej Ulman z Przemyśla, który samotnie przyjechał na metę. Po swój sukces jechał na pożyczonym rowerze marki Kelly's, choć jak przyznał na mecie kocha jazdę na rowerze, z przyjemnością startuje w zawodach MTB i odnosi w nich sukcesy.

Andrzej Ulman z Przemyśla został szosowym mistrzem Polski 2008 strażaków.

Pierwszy mistrz Polski środowiska strażaków przyjmował zasłużone gratulacje od kolegów, którzy przyjechali się ścigać do Mogilna z różnych części kraju, przyjmował także gratulacje od komendanta wojewódzkiego straży pożarnych brygadiera Andrzeja Więckowskiego, jak również od komendanta powiatowego SP brygadiera Wiesława Spechta.

Drugie miejsce zajął Wojciech Budkiewicz ze Świdnicy, trzecie - Adrian Trych ze Szczecina. Rywalizację ukończyło 17 strażaków. Maciej Wichłacz zajął siódme miejsce.

17. Marcin Wójcicki, Pyrzyce

Z kronikarskiego obowiązku podaję, że najstarszym kolarzem-strażakiem był 48-letni Tadeusz Kubiak z Łodzi, najmłodszym 22-letni Mirosław Gomółka z Ząbkowic Śląskich.

W zawodach mastersów największe wrażenie zrobił na widzach Roman Bladowski z Gdańska, M2 (40-49 lat), który od 10 kilometra uciekał samotnie rywalom. Jechał tak aż 90 km i niezagrożenie wygrał rywalizację w swej kategorii wiekowej.

W pozostałych kategoriach zwyciężyli: 0 (18-29 lat) - Artur Kozal (Corratec Team Poznań), I (30-39 lat) - Siergiej Sewerinow (Kaliningrad), III (50-59 lat) - Jerzy Jagieła (Łódź), IV (60-69 lat) - Zbigniew Bielski (Gdańsk), V (70 lat i więcej) - Wojciech Krzyżanowski (Gdańsk).

Zawodnicy kategorii 0, I i II jechali dystans 100 km, III - 75 km, natomiast IV i V - 50 kilometrów. Najliczniej obsadzonymi kategoriami były kategorie IV - 33 zawodników i III - 32 zawodników.

Puchary i dyplomy najlepszym mastersom wręczali burmistrz Mogilna Leszek Duszyński i prezes MTC Marek Gajda. Sędzią głównym imprezy był Paweł Kaczmarek z Inowrocławia.

Trzema najlepszymi kolarzami w klasyfikacji Mogileńskiego Towarzystwa Cyklistów okazali się: 1. Andrzej Figaj, 2. Maciej Wichłacz, 3. Edward Kowalczyk.