Aktualizowano: 2024-03-15
Borys Szpilewski jedzie
po kolejne swe zwycięstwo

Tour of Hainan: kolarze Mroza nie ucierpieli w kraksie

Rosjanin Borys Szpilewski po raz kolejny udowodnił swą klasę, wygrywając dziś szósty etap Tour of Hainan. Ubiegłoroczny zwycięzca tego wyścigu i zarazem jego aktualny lider najszybciej finiszował z peletonu i to po kraksie na końcówce etapu z Chengmai do Danzhou. Reprezentant Rosji umocnił swą pozycję na prowadzeniu na trzy etapy przed końcem chińskiego wyścigu po pięknej wyspie Hainan. Reprezentanci polskiej ekipy Mróz Action Uniqa, na szczęście, nie ucierpieli w groźnie wyglądającej kraksie.

Kolarze mieli do pokonania dystans 181,4 kiloemtrów - z Chengmai do Danzhou. Napierw pokonali oni trzy rundy w mieście startu, po czym dopiero ruszyli w stronę mety. Było pochmurno i padał lekki deszcz.

Kraksa na ostatnich metrach szóstego etapu.

Jako pierwsi ucieczki spróbowali: Matthias Brandle (Elk Haus), Herz Serge (LeTua) i Peter van Agtmaal (Holandia), którzy uzyskali prawie trzy minuty przewagi nad peletonem. Ekipa Rosji wykonała wielką pracę, by zlikwidować ten odjazd.

Peleton popędził na końcową kreskę z olbrzymią prędkością, gdzie na ostatniej prostej doszło do kraksy. Uczestniczyło w niej kilku kolarzy, ale Rosjanin Boris Szpilewski uniknął upadku i dość łatwo finiszował po swe drugie w tegorocznym Tour of Hainan zwycięstwo. Ma on teraz, jako lider, trzynaście sekund mniej niż zajmujący drugie miejsce Francisco Ventoso (Carmiooro A-Style).

Z ekipy Mroza najlepiej finiszował Mateusz Mróz: zajął on dwunaste miejsce.

22. Mateusz Mróz (Polska/Mróz Action) - 0.44
23. Błażej Janiaczyk (Polska/Mróz Action)
44. Piotr Osiński (Polska/Mróz Action) - ten sam czas
61. Mariusz Witecki (Polska/Mróz Action) - 1.09
82. Paweł Cieślik (Polska/Mróz Action) - 22.56
119. Wojciech Dybel (Polska/Mróz Action) - 1.06.08

Drużynowo po sześciu etapach prowadzi Ukraina z czasem 68:10:05 h, Polacy zajmują czewarte miejsce - mając 16 sekund straty.