Jestes 41075147 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-03-15
Anna Szafraniec i Dariusz Batek
mistrzami Polski w maratonie MTB

Anna Szafraniec i Dariusz Batek (oboje z grupy Halls Professional Team) zostali w niedzielę mistrzami Polski w maratonie rowerowym MTB. Impreza odbyła się w podwałbrzyskim Książu.

Dariusz Batek trasę długości 90 kilometrów, ze startem i metą w podwałbrzyskim Książu, pokonał w czasie 3:29.10,74. W kategorii kobiet triumfowała Anna Szafraniec, która w klasyfikacji generalnej była 27. z czasem 4:01.21,09. Szafraniec obroniła tytuł zdobyty przed rokiem, a Batek zdetronizował Marka Galińskiego (JBG2-APC Presmet Team).

Wśród amatorów wygrał Paweł Urbańczyk (Twomark Cannondale) - 3:36.14,88 (czwarty czas dnia w klasyfikacji open) przed Patrykiem Sawickim (Te No MTB Team) - 3:39.57,11 i Mateuszem Zoniem (Kross Racing Team) - 3:42.09,95.

Duży sukces odniosła w Książu poznańska dziennikarka Agnieszka Gulczyńska (Wielkopolska Telewizja Kablowa), reprezentująca Corratec Team, zdobywając tytuł mistrza Polski amatorów. Trasę długości 90 km przejechała w 4 godziny 28 minut 22,23 sekundy. Drugie miejsce wywalczyła Ewelina Ortyl (Twomark Cannondale) - 4:29:42,30, trzecia była ubiegłoroczna mistrzyni Polski amatorów (jechała w biało-niebieskim stroju Corratec Team) Magdalena Hałajczak - obecnie Kons-Bet Fan Sport Zielona Góra - 4:32:42,33.

Trasa zawodów prowadziła górzystymi, leśnymi drogami na obrzeżach Wałbrzycha i Szczawna Zdroju, przebiegając między innymi zboczami Trójgarbu. Rywalizację maratończyków MTB utrudniał padający deszcz.

Faworytami w rywalizacji mężczyzn byli Andrzej Kaiser (DHL-Author) i Marek Galiński. Obaj zawodnicy mieli jednak pecha, gdyż przebili dętkę i musieli ją wymienić na nową. Kaiserowi zdarzyło się we wcześniejszej fazie wyścigu, gdy kolarze jechali bardzo szybko, Markowi Galińskiemu na 20 kilometrów przed metą. Sprawiło to, że obaj zostali wykluczeni z walki o tytuł mistrza Polski.

Dystans giga, czyli 90 km, ukończyło 107 startujących - w tym jedenaście kobiet.

Na dystansie mega, 45 km, zwyciężył 18-letni Marek Konwa (Vitesse Bergamont Bikeworld.pl Trasa Zielona Góra) - wielki talent kolarski - w czasie 1:48:31,83 h, wśród pań Paulina Hebisz (MTB-Silesia Rybnik) - 2:13:16,10 h. Dystans mega ukończyło 253 zawodników.